Rozsviťte to spolu se Světluškou, vyzvali dobrovolníci veřejnost během uplynulého týdne. Škola se sbírkových dní účastnila letos už poosmé, do chodovských ulic vyrazilo 14 studentů převlečených za světlušky, s krovkami a tykadly.

„Žáci se sbírky účastní rádi a ochotně, vyhovuje také termín, obyčejně je pěkné počasí," uvedla Svatava Misaková, která má sbírku ve škole na starosti, s tím, že letos sbírka vynesla 7948 korun. „Dobrovolnická práce v našich žácích rozvíjí empatii a dovednosti komunikovat s lidmi, i když se někdy setkávají s odmítavým postojem oslovených lidí," zhodnotila přínos sbírky pro studenty.

Na jeden den se ke sbírce připojil i Dům dětí a mládeže Bludiště. Sbírkové předměty nabízelo pět dvojic. „Letos to byli deváťáci ze Základní školy J.A.Komenského," upřesnila za Bludiště Romana Špačková.

Děti letos měly nová trička, žlutá a černá, a potkat je bylo možné zejména u nákupního centra, autobusového nádraží, polikliniky, pošty a ve Staroměstské ulici. Ve městě je sbírka už známá, takže lidé jsou vstřícní a děti většinou nenarážejí na odmítavé nebo negativní reakce. „Letos jsme se s tím nesetkali ani jednou. Ale děti jsou i na to připravené. Vědí, že mají poděkovat, nediskutovat a odejít," vysvětlila Romana Špačková.

Dobrovolníci z domu dětí byli letos hodně úspěšní. Prodali všechny sbírkové předměty a v kasičkách bylo dohromady 21 029 korun. „Jsme moc překvapení a potěšení," podotkla, „je to velká zásluha dětí. Byly opravdu moc šikovné, letos se fakt podařily," pochválila letošní dvojice Romana Špačková.

Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. Od roku 2003 pomáhá dětem i dospělým s těžkým zdravotním postižením. Je založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla. Patronkou je zpěvačka Aneta Langerová. Letošní sbírka vyvrcholí benefičním koncertem Světlo pro Světlušku 22. října.

Autor: Lucie Žippaiová