Ani jeden případ chřipky se doposud neobjevil na území Karlovarského kraje. Doba je přitom ideální, protože dochází k razantnímu oteplování.

Právě období jarních prázdnin v minulosti bylo přitom dobou pro bujení chřipkové epidemie, která dokonce zavírala školy a byla důvodem vyhlášení prázdnin. Za poslední rok také výrazně poklesl výskyt klasických dětských respiračních onemocnění. V Karlovarském kraji naopak rostou případy britské mutace koronaviru, která už dostala své jméno – Brigite.

„Je chřipková sezóna, a my ale nemáme od praktiků žádné nahlášené případy chřipky. Pochopitelně to může souviset s pandemií i s tím, že lékaři nyní tolik chřipku netestují,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaela Zajíčková.

Informace hygieniků potvrdila i dětská lékařka, zástupkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Jana Vyhlídková, která střídavě ordinuje v Hroznětíně a Ostrově.

„Letos jsme zatím neměli ani jednoho pacienta s chřipkou. Musím konstatovat, že nemocnost u dětí obecně za poslední rok výrazně klesla, pokud nepočítáme onemocnění covidem-19,“ konstatovala lékařka.

Podle ní výrazně ubylo hlavně respiračních onemocnění. Ta přidělávají starosti především rodičům menších dětí, protože i banální rýma brání v návštěvě kolektivu.

„V tomto ročním období byla tradičně čekárna plná nemocných dětí s kašlem a rýmou. Mívali jsme jich desítky denně. Mohou za to omezené kontakty, děti nechodí do školy, nenavštěvují kroužky. Teď jich je jen pár a mívají lehčí průběh, teploty nejsou tak výrazné,“ uvedla pediatrička. Na poklesu nemocnosti podle ní mají výrazný podíl i roušky, které brání přenosu kapénkové infekce.

Zatímco respiračních onemocnění ubylo, Karlovarský kraj měl k 17. únoru už 90 případů potvrzené britské mutace koronaviru. „Tento počet případů je celkový od 29. ledna, kdy se britská mutace poprvé objevila na území Karlovarského kraje,“ upřesnila mluvčí Zajíčková.

K 17. únoru se na covid-19 nechalo testovat 1223 obyvatel kraje, z nichž 647 bylo pozitivních. Celkový počet aktuálně nakažených dosáhl 17. února v kraji, kde žije necelých tři sta tisíc obyvatel, čísla 6 610.

Podle informací Ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie zemřelo s covidem-19 v kraji už 989 lidí. To je, jako by najednou zmizela celá obec Abertamy, kde mělo v roce 2020 trvalé bydliště 939 lidí. V Plzeňském kraji, kde žije téměř dvojnásobek obyvatel, je přitom počet mrtvých téměř srovnatelný, 1020.