A tak se i v Kraslicích koncem roku 2016 zřídila pobočka spolku Bosá turistika, kterou vede pediatrička Ivana Kamencová. První letošní akcí přitom byla v uplynulém týdnu ochutnávka bosé stezky v MŠ Barvířská, určená dětem a jejich rodičům.
Není to jen shoda náhod, že právě v této školce začali jako první v naší zemi používat v roce 2010 Vítkův chodník. Chodník je skládací varianta určená do interiéru pro MŠ a ZŠ, volnočasové organizace, používá se také na rehabilitacích a v lázních. Jeho cílem je podpořit zdravý vývoj dětské nohy.
Právě chůze naboso v přírodním terénu je nejpřirozenější pohyb pro nohy. „Rodíme se z 99% se zdravýma nohama, jak je možné, že ve věku 6 let má třetina dětí nohu poškozenou? Je dobré si uvědomit, že teprve za posledních 100 let jsme svá chodidla uvěznili natrvalo do pevné obuvi,“ říká pediatrička. „Dříve lidé celý den nebo jeho část strávili naboso. Pokud máme chodidla uvězněná v obuvi 20 a více let, chůze naboso pro nás nemusí být komfortní a potřebujeme nohu na tento pohyb začít postupně zvykat. Samozřejmě chůze naboso není vhodná pro všechny. Například u větších deformit nohou nebo pro diabetiky.“
Jak už to bývá, i chůze naboso po různém povrchu má svá pravidla, a pokud je dodržujeme, je to pro nás velkým přínosem. Naše tělo se např. psychicky i fyzicky otužuje, dochází k většímu prokrvení, ovlivněním reflexních zón chodidel působíme na celý organismus a pravidelnou chůzí se daří zbavovat zdravotních obtíží. „Nejlepší na tom je, že tato metoda není finančně náročná a pomáhá dětem i seniorům,“ pokračuje.
Akce v mateřince nebyla o pravidlech, ale o tom, aby si připravenou stezku, kterou zaměstnanci MŠ připravili, s dětmi prošli. Někdo chůzi pojal jako zážitkovou cestu a svými chodidly „ochutnával“ terén, po kterém šel. „Využili jsme i Kneippův chodník, dřevěné schody se zářezy, písek i vrbový tunel.“
Všem se líbilo i kneippování, přírodní materiál – dřevo, kůra, klacíky, mech a smrkové šišky. Modřínové šišky velký ohlas nesklidily, ale na konci cesty děti čekalo překvapení v podobě barviček. Ty si natřely na chodidla, kterými prošly po plátně, a tak si děti vytvořily velmi zajímavý obraz.
