Omezení hazardu ve městě, které avizovalo vedení sokolovské radnice, zřejmě nebude až tak razantní. Herny prý samovolně ubývají, a tím i příjmy městu. Sokolov by zrušením heren přišel o částku až 18 milionů korun, které by chyběly v rozpočtu města.

Radní se proto rozhodli doporučit zastupitelům změnu vyhlášky a ponechat v 36 provozovnách výherní automaty. Jde o místa, kde jsou doposud. Nově však provozovatelům přibudou omezující opatření.

„Pokud je dotyčný podnik nedodrží, automaty mu ihned další měsíc mohou zastupitelé města zakázat," řekl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Jak upřesnil, nejsou důvodem jen zmíněné finance.

„Lidé, kteří hrají automaty, nedělají nepořádek, jak se všeobecně traduje. Jediné, na co si vzpomínám, je případ, kdy nedávno amnestovaný zcizil v jedné herně přenosný počítač. Majitel ho dohonil a incident si vyřešil," doplnil Sedláček.

Občané se prý proto nemusejí obávat jakéhosi nepořádku. A pokud by k něčemu došlo, nastoupí opatření o zákazu těchto hracích automatů ve zmíněné provozovně. Sokolovští se inspirovali v Jablonci, kde prý podobný systém funguje perfektně. Součástí by byly například kamery v provozovně, které by majitel platil ze svého. Záznam z nich by byl k dispozici pouze policistům. Zmizet by měly také svítící reklamy zvenčí.

Je vyhotoven i seznam stávajících podniků. Je jich 36 a konkrétní čísla hovoří o 127 výherních hracích přístrojích a 212 terminálech. Právě provoz terminálů povolilo Ministerstvo financí. Konec licencí na ně proběhne v Sokolově tento a příští rok.

Provozovatelé podobných zařízení nemají s novou vyhláškou problém. „Mám v Sokolově tři provozovny a dlouhodobě se v tomhle byznysu pohybuji. Rušení veřejného pořádku není problémem hazardu, ale alkoholu a drog.

Lidé to ovšem všeobecně připisují hazardu," říká Martin Tuch. Jak pokračoval, nevadí mu ani omezující opatření, ba naopak je vítá. „Souhlasím s kamerami i odstraněním svítících reklam, ať někoho neláká například jackpot na nich. Také souhlasím s kontrolami ze strany strážníků v provozovnách, zda v nich nehrají mladiství. Jen ať je na všechny stejný metr," dodal Tuch.