Jak ses vlastně k jízdě na jednokolce dostal?

Před sedmi lety jsem v televizi viděl našeho mistra světa v jízdě na jednokolce Jakuba Rulfa, byl to krátký dokumentární film o tom, co dělá. Celá tato záležitost mě zaujala a rozhodl jsem se, že by stálo za to, jednokolku vyzkoušet.

Stal se po téhle zkušenosti Jakub Rulf tvým vzorem, nebo jsi našel někoho jiného, kdo je pro tebe mnohem větším mistrem než ten náš?
Jakub Rulf se samozřejmě pyšní titulem mistra, pro mě je to taktéž mistr. Ale přímo mým vzorem se stal Kris Holm, kanadský jednokolkař a taky naprostý šílenec, který se nebojí vyzkoušet cokoliv. Celkově se dá počítat za průkopníky tohoto sportu.

Jaké byly tvé první kroky a jak začíná takový trénink, než se dostaneš k samotné jízdě?
Moje začátky se dají popsat slovy horem pádem. Když jsem sehnal informace o tom, jak začínat, prvním krokem byla jízda s oporou ve zdi a po pár dnech vjíždět do prostoru. Pokud bych ale měl popsat přímo mé začátky, tato technika typu držet se zdi mě přestala bavit po patnácti minutách, a tak jsem se do toho vrhl po hlavě. A to doslova. Také když jsem po třech dnech ujel svých prvních sto metrů, ihned jsem vyrazil do lesa.

Takže jsi rovnou začínal na své jednokolce, měla také nějakého předchůdce?
Na svou jednokolku, kterou mám od samotného začátku, jsem si šetřil půl roku. Takže ano, začínal jsem přímo na jednokolce.

Patří jednokolka mezi ty dražší investice?
Jednokolka je v podstatě čtvrtka kola, takže si na ní člověk musí dát záležet zrovna tak jako třeba na horském kole.

To znamená, že už jsi také měl nějaké komplikace, kdy jsi něco musel měnit nebo opravovat?
Po těch náročnějších jízdách je slepování už běžná záležitost. Kolo na jednokolce totiž nemá stejnou hustotu jako na obyčejném terénním kole, a to kvůli stabilitě. Ovšem když už nestačí ani slepování, je potřeba koupit novou duši. U mě už je to třetí výměna.

Ovšem jízda, kterou provádíš na jednokolce ty, není obyčejná. Říká se tomu downhill. Mohl bys nám to trochu přiblížit?
Z mého pohledu je downhill sjezd svahu na jednokolce. Pro mě tedy čím prudší svah a náročnější terén, tím zábavnější.

Jsi ze Sokolovska, je tu například nějaký okruh lidí, kteří na jednokolce downhill provádí?
V okolí Sokolovska o nikom, kdo provádí downhill na jednokolce, nevím. Prozatím jsem svahy sjížděl s klukama, kteří ho provádí na kolech. Ovšem mám kamaráda, kterého se snažím v downhillu přiučit a zdokonalit se v něm.

A nepřemýšlel jsi někdy, že by ses někdy přiklonil k možnosti najít lidi, kteří by se chtěli přidat a začít na jednokolce sportovat taky?
Určitě ano, ale málokterý můj kamarád či známý se odhodlá jednokolku vyzkoušet. Uvítal bych i možnost najít úplné nováčky, ale bohužel jsem ještě nenarazil na někoho, koho by to natolik zaujalo a měl chuť se do toho vrhnout tak jako já.

Sokolov je velký ´areál´, kde všude jsi už na jednokolce byl? Navštívil jsi i okolí Sokolova, jiná města nebo i kraje, popřípadě neplánuješ se podívat někam dál?
Nejčastěji sjíždím svatavské lesy, popřípadě zaniklé šachty, jako je třeba Pískovna. Navštívil jsem i sjezdovku v Mariánských Lázních, tam se mi snad i nejvíce líbilo. Nejen svah, který jsem tam sjížděl, ale i lidé, kteří pomaličku tvořili jak nahoře na svahu, tak dole hloučky a sledovali mou jízdu. I přes pád, který se tam udál, to vše ustáli a dočkal jsem se i potlesku. Nejdále jsem s jednokolkou byl na svahu v Lipně, zde jsem potkal partu chlapců, kteří svahy sjížděli na obyčejných kolech. S úžasem mě pozorovali a poté ode mě i hledali informace.

Plánuješ se jednokolce věnovat i nadále? Můžeš prozradit nějaké rady pro lidi, které by jízda na jednokolce zaujala a chtěli by se jí věnovat?
Jistě, plánuju se věnovat jednokolce i nadále. Pokud by byla možnost, chtěl bych navštívit i různé soutěže či závody a věnovat se jí tak i více sportovně. Pokud by se někomu poštěstilo mě potkat na ulici a poznat mě, ať mě klidně osloví, rád své rady předám dál. Poznávacím znamením je modrý dres. A jestli se do toho někdo chce vrhnout ihned, různé internetové stránky nabízejí propůjčení jednokolek na zkoušku. Sandra Kubíčková