Vyplynulo to z dnešního jednání ČSSD se zástupci ODS, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, sdružením TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj a ALTERNATIVOU. Zda tyto subjekty nabídku ČSSD opravdu přijmou, bude jasné do 21. listopadu. ČTK to dnes oznámil šéf týmu vyjednávačů ČSSD Jakub Pánik.

Sociální demokraté za podporu své menšinové vlády ostatním nabízejí, že v devítičlenné radě bude jen sedm uvolněných zastupitelů. Opozice by pak měla mít většinu v jednotlivých výborech a komisích, uvedl Pánik. „Nabízíme také, že všechny zásadní body, jako je prodej majetku nebo výběrová řízení, budou před schválením v radě předjednána s opozicí. Všichni ale chtějí naše návrhy ještě projednat ve svých výkonných orgánech. Odpovědět nám mají nejpozději do příští středy," dodal Pánik.

Předseda ODS v Karlovarském kraji Jiří Vaněček připomněl, že ve hře byly zprvu dva modely možné podoby vedení Karlovarského kraje. Ovšem ten první, tedy koaliční spolupráce politických stran kromě KSČM se sociálními demokraty, byl téměř všemi přijat negativně, uvedl. Zůstal tudíž jediný model, a to menšinová vláda sociálních demokratů s podporou. „Dostali jsme za to určité nabídky a musíme vše zvážit. Osobně se ovšem domnívám, že se stejně ČSSD ještě dohodne na poslední chvíli s KSČM," dodal Vaněček.

V pětačtyřice­tičlenném krajském zastupitelstvu bude KSČM mít 14 lidí, ČSSD získala 13 křesel. Následuje ODS a Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, oba subjekty dostaly po pěti mandátech. Sdružení TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj a Alternativa mají po čtyřech mandátech. Jednání o koalici KSČM a ČSSD zkrachovala kvůli obsazení míst v devítičlenné radě, když ČSSD i KSČM požadovaly pět křesel.