Dvanáct milionů korun. Tato suma je v rozpočtu města Cheb na letošní rok určena na rozšíření průmyslové zóny. Ta má v současné době zhruba šestatřicet hektarů a patří k nejlépe hodnoceným v České republice. „Rozšířit bychom ji chtěli o dalších asi patnáct až dvacet hektarů,“ informoval Deník chebský místostarosta Miroslav Plevný. Prostředky v letošním rozpočtu jsou určeny na zahájení projekčních prací.

Město v minulých letech nemělo příliš velké problémy s tím, sehnat do nového areálu investory. Radnice je zájemcům nabízela i za nižší cenu, než by je získali od soukromých subjektů. Neprodávala pozemky komukoliv, ale mezi investory si vybírala. „Na možnost investovat v Chebu se ptá velké množství zájemců. Naším cílem by ale nemělo být obsadit průmyslový park do jednoho nebo dvou let,“ uvedl místostarosta Plevný. Mohlo by se pak stát, že smlouvy nebudou pro město zrovna výhodné.

Radnice by si měla podle místostarosty Plevného mezi zájemci vybírat. Přednost mají dostat výrobní firmy, které vytvářejí vyšší přidanou hodnotu. Důraz má město klást také na to, aby jejich výroba nezatěžovala životní prostředí. „Pro město je důležité vytvořit pracovní místa, kde by měli obyvatelé slušné výdělky. Těmto lidem by pak mělo zase město nabídnout slušné bydlení a další služby,“ zdůraznil místostarosta Plevný.

V chebské průmyslové zóně se už výroba rozjela v celé řadě malých či větších firem. Práci v nich už našlo zhruba čtyři sta zaměstnanců. Prvním velkým investorem pak byla mezinárodní společnost JSP International. Německý koncern Hammerwerk Friedingen, který slavnostně zahájil výrobu ve své chebské továrně HF Czechforge v červenci loňského roku, investoval do její výstavby na 13 milionů eur. A to je jen začátek. „K dispozici máme ještě 17 tisíc metrů čtverečních na další rozšíření výrobních prostor,“ uvedl při loňském zahájení provozu vedoucí továrny André Flüss.

Zatím poslední slavnostní zahájení provozu se konalo na sklonku loňského roku, kdy prodej ve svých zbrusu nových prostorách zahájily stavebniny Raiffeisen Service.

V současné době ale nemá chebský úřad práce žádné nové požadavky na zaměstnance od společností z chebské průmyslové zóny. Přesto se už osm firem, které v Chebu zahájily výrobu, postaralo o to, že míra nezaměstnanosti na Chebsku je nejnižší v Karlovarském kraji.
Zatímco na konci roku dosáhla míra nezaměstnanosti na Chebsku hodnoty 5,9 procenta, v celém Karlovarském kraji to bylo 7,3 procenta (na Sokolovsku dokonce 8,7%).