"V našem regionu nás čeká takzvaný malý Medard," říká Rudolf Kovařík z meteorologické stanice v Šindelové na Kraslicku. Počítat ale podle něj musíme s denním chodem oblačnosti. Ráno bude polojasno, poté nárůst oblačnosti, přeháňky a večer se bude zase vyjasňovat. Přeháňky budou lokální, což v praxi znamená, že například v Ostrově bude pršet a v Karlových Varech svítit sluníčko. A naopak. Do konce června nepřijdou žádné velké výkyvy počasí, ale stálost počasí bude špatná. Čekejme spíše proměnlivé a nestálé.

Kolem 8. června vrcholí takzvaná medardovská cirkulace. Koncem jara a začátkem léta se nad rychle prohřívající pevninou tlak vzduchu snižuje a nad chladnějším oceánem zvyšuje.

K zemi půjde i nemovitost u dopravního terminálu v Sokolově.
K zemi půjde i zdevastovaný dům u dopravního terminálu v Sokolově

"A tato nerovnováha se pak postupně musí vyrovnávat vpády chladnějšího a vlhčího vzduchu od oceánu,” říká Kovařík. Podle něj v minulých dnech ustala zhruba na týden celá cirkulace nad Evropou. "Dala si týdenní dovolenou, což je neuvěřitelné," říká s nadsázkou Kovařík.

Pro medardovské deště jsou rozhodující tlakové a teplotní podmínky nad Atlantickým oceánem a evropským kontinentem.

Pranostika pouze naznačuje, že se deštivé počasí může někdy protáhnout, v případě velkých teplotních kontrastů mezi oceánem a evropským vnitrozemím až do poloviny července. Pranostiky se také vztahují vždy k určitému regionu. V tom našem jsou rozhodující dny v kalendáři, kdy mají svátek Josef, Medard, Bartoloměj a Martin.

Panelové domy nad kinem Alfa
Ostuda Sokolova po dlouhých letech zmizí. Zazděné domy firma opraví

Lidé teplo přivítali, ale vadí jim nestálost. "Nevím, jestli mám jít na koupaliště či ne. Ráno je slunečný den a kolem poledne kape. také voda ještě není to pravé ořechové - ani pro mého tříletého syna. Koupaliště je zatím spíše prázdné," říká Nikola Satlerová ze Sokolova.