"V našem regionu nás čeká takzvaný malý Medard," říká Rudolf Kovařík z meteorologické stanice v Šindelové na Kraslicku. Počítat ale podle něj musíme s denním chodem oblačnosti. Ráno bude polojasno, poté nárůst oblačnosti, přeháňky a večer se bude zase vyjasňovat. Přeháňky budou lokální, což v praxi znamená, že například v Ostrově bude pršet a v Karlových Varech svítit sluníčko. A naopak. Do konce června nepřijdou žádné velké výkyvy počasí, ale stálost počasí bude špatná. Čekejme spíše proměnlivé a nestálé.

Kolem 8. června vrcholí takzvaná medardovská cirkulace. Koncem jara a začátkem léta se nad rychle prohřívající pevninou tlak vzduchu snižuje a nad chladnějším oceánem zvyšuje.

"A tato nerovnováha se pak postupně musí vyrovnávat vpády chladnějšího a vlhčího vzduchu od oceánu,” říká Kovařík. Podle něj v minulých dnech ustala zhruba na týden celá cirkulace nad Evropou. "Dala si týdenní dovolenou, což je neuvěřitelné," říká s nadsázkou Kovařík.

Pro medardovské deště jsou rozhodující tlakové a teplotní podmínky nad Atlantickým oceánem a evropským kontinentem.

Pranostika pouze naznačuje, že se deštivé počasí může někdy protáhnout, v případě velkých teplotních kontrastů mezi oceánem a evropským vnitrozemím až do poloviny července. Pranostiky se také vztahují vždy k určitému regionu. V tom našem jsou rozhodující dny v kalendáři, kdy mají svátek Josef, Medard, Bartoloměj a Martin.

Lidé teplo přivítali, ale vadí jim nestálost. "Nevím, jestli mám jít na koupaliště či ne. Ráno je slunečný den a kolem poledne kape. také voda ještě není to pravé ořechové - ani pro mého tříletého syna. Koupaliště je zatím spíše prázdné," říká Nikola Satlerová ze Sokolova.