Sledovat armádní výcvik, a dokonce si zblízka prohlédnout vojenskou techniku i výzbroj mohli v sobotu lidé v Sokolově. V areálu Bohemie se totiž konal již devátý ročník součinnostního cvičení příhraničních krajských vojenských velitelství Armády České republiky a zemských velitelství Durynska a Saska. Na jednom místě se tak setkaly obranné síly různých států, které měly za úkol dokázat, že umějí spolupracovat, i když nejsou ze stejné země.

„Samotný výcvik se soustředí na pět smíšených hlídek po deseti vojácích tří národností. V jedné skupině je vždy šest vojáků Bundeswehru Spolkové republiky Německo, dva z české armády a dva z US Army,“ upřesnila informační pracovnice Pavla Adamovská z Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary.

„Prostě se musí navzájem domluvit a společně zvládnout daný úkol,“ doplnila. Současně připomenula, že se nejedná o bojový výcvik, ale o nacvičení různých dovedností, které lze využít při obraně i pomoci obyvatelstvu při krizových situacích.

Lidé tak mohli vidět, jak vojáci staví protipovodňovou zábranu či zasahují u dopravní nehody. „Dále trénovali střelbu z ručních zbraní po zátěži a použití raftu na řece Ohři,“ poznamenala Adamovská.

Kromě toho se veřejnost bavila ukázkami vojenských brigád, hasičských sborů a záchranných jednotek. K vidění byl i zásah požárního tanku nebo armádního vrtulníku. „Bylo to naprosto skvělé, na podobné akci jsem ještě nikdy nebyl. Moc se mi to líbilo,“ reagoval školák Roman Körmölzi ze Sokolova.
„Až vyrostu, tak se určitě dám k policii,“ přiznal s nadšením.

Po sobotním cvičení se vojáci přesunuli do německého Bad Köstritz. „V neděli je tam čekal výcvik ve stejném duchu. Výsledky z obou dnů se pak vyhodnotily a nejlepší tým dostal putovní pohár,“ zmínila Adamovská.

„V příhraničním regionu obou zemí již delší dobu funguje projekt Euregio Egrensis – regionální sdružení obcí a měst. Rámec této aktivity využívají ke spolupráci i příhraniční krajská vojenská velitelství. Výsledkem je právě toto součinnostní cvičení s názvem Patrouille – Hlídka Euregio Egrensis,“ dodala.