„Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů smí totiž chodník použít pouze osoba vedoucí jízdní kolo. A to jen v případě, že nebude ohrožovat ostatní chodce,“ řekla mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.


Policie se také často setkává s případy, že cyklisté nepoužívají za snížené viditelnosti světla. Měli by mít rozsvícený světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem nebo přerušovaným světlem červené barvy. „Mladším cyklistům také není dovoleno jezdit ve dvou na jednomístném kole,“ připomíná Kávová. Podle ní je také povinností mít za jízdy na hlavě řádně nasazenou a připevněnou ochrannou přilbu schváleného typu.


„Bohužel, někteří vášniví sportovci tyto zásady nedodržují a následkem jsou poté nejen pokuty od Policie ČR, které jsou až do dvou tisíc korun v blokovém řízení, ale v častých případech i vážné následky z nehod,“ tvrdí policejní mluvčí.


Pro cyklisty jsou i na Sokolovsku vymezené cyklotrasy a cyklostezky. Tam se podle policie vážné či méně vážné přestupky nestávají. „Co se cyklistických stezek týče, nemáme žádné poznatky, že by byly stezky nějakým způsobem ničeny. Nepřijali jsme ani žádnou stížnost na chování cyklistů na cyklostezkách a nestávají se tam ani dopravní nehody,“ doplnila Kávová.