S přicházejícím slunečným počasím začíná cyklistická sezóna. Cyklisté by proto neměli zapomínat na povinnou výbavu kola. Za chybějící součást může totiž cyklista dostat od Policie České republiky blokovou pokutu až dva tisíce korun. „Jízdním kolem se rozumí i tříkolky, koloběžky a vícekolky, stejně jako vícesedadlová kola,“ uvedla policejní preventistka Blažena Kašparová.
Povinnou výbavou se rozumí například účinné brzdy, zadní červená odrazka, přední bílá odrazka, na obou stranách šlapek oranžové odrazky a na paprscích kol nejméně jedna oranžová odrazka. Při snížené viditelnosti by řidiči kol neměli zapomenout na přední bíle svítící světlomet a zadní červenou svítilnu.
„Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě,“ řekla Kašparová. Podle ní už sokolovská policie uložila pokutu třem cyklistům, kteří za snížené viditelnosti nebyli osvětleni. „Více jak dvacet případů jsme řešili domluvou,“ tvrdí policejní preventistka.
Policisté kontrolují cyklisty zejména v ranních hodinách. Mnozí z nich totiž nejsou za snížené viditelnosti dostatečně osvětleni a ohrožují tak sebe a ostatní účastníky silničního provozu. „Při kontrole cyklistů provádíme navíc lustraci kol, zda nejsou v pátrání,“ doplnila Kašparová