Bahno, odpadky a celkově špatný stav. Tak poslední dobou mluví milovníci kol o cyklostezce z Lokte do Královského Poříčí.
„Cyklostezka se stává trochu neudržovaným doupětem. O kvalitě stezky ani nemluvě, uznávám, že leje denně, ale nyní je to jedno velké bahno. Pár lidí ji používá každý den, ostatně se potkáváme a všichni jsme špinaví jako čuníci,“ stěžuje si dotázaný cyklista.

V celé věci se začalo angažovat město Loket, které v minulosti do realizace trasy vložilo půl milionu korun.
„Správu a údržbu cyklostezky provádí obec Královské Poříčí. Na základě mojí středeční žádosti obecní úřad přislíbil provedení běžné údržby,“ míní tajemník Městského úřadu v Lokti Karel Horčička.

Starosta Královského Poříčí Ivan Stefan prý ale o žádné žádosti neví. „Je pozoruhodné, že město Loket neprojevilo žádnou iniciativu v problematice údržby cyklostezky. Je pravda, že někdy pomohou Loketské městské lesy při odklízení spadlých stromů, ale to je tak všechno,“ informuje Stefan s tím, že obec v nynější době údržbu cyklostezky již provedla.

„Došlo tam k postřiku invazních rostlin, především křídlatky. Sesbíraly se tam doslova pytle odpadků. A špatný stav? Je tam několik kaluží, ale to se snad dá v tomto počasí přece pochopit,“ míní Stefan. Roční náklady na údržbu cyklostezky se podle něj pohybují kolem padesáti až sto tisíc korun. „Po neděli trasu projdeme ještě jednou, jestli je už vše skutečně v pořádku,“ uzavírá Stefan.

Loket se už delší dobu připravuje na propojení stezky podjezdem pod mostem, do Sportovní ulice a dále po břehu namísto nevyužívaného kolejiště až do parčíku v Nádražní ulici. Celý projekt počítá dokonce i s tím, že by cyklostezka měla vést loketským podhradím kolem atrakce KOZOO. Na záměr již bylo vydáno územní rozhodnutí a probíhají projekční práce pro stavební povolení. Investorem nadregionální cyklostezky a průtahů všemi městy je Karlovarský kraj.
„Máme v podstatě dvě možnosti. Klást kraji překážky, zakazovat, pokutovat. Anebo zkrátka přizpůsobit parametry stezky požadavkům cyklistické veřejnosti,“ uvedl starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.
„Není to rozhodně špatný nápad a přibyde více turistů, jenže chudáci lidi, co se jdou jen projít, většina cyklistů nemá ani zvonek, a procházka je pak jak boj o život,“ myslí si František Smrž z Lokte.

Již koncem června proběhlo jednání s účastníky řízení ohledně stavby ´Cyklostezka Ohře, průjezd městem Loket´. „Městský úřad Sokolov vydal stavební povolení, které v tuto chvíli ještě ale není pravomocné,“ uzavírá Horčička.

K. šujan