Riskantní jízda nejen po silnicích, ale i po chodnících a neohleduplné chování. Nejen na tyto věci upozorňuje chodovská městská policie při diskusi na téma cyklisté v Chodově. Léto je totiž pro fanoušky a nadšence cyklistiky tím pravým časem pro vyražení do přírody, napříč cyklostezkami, ale také právě na silnice a do ulic měst na Sokolovsku.
„Určitě jezdím spíš po cyklostezce, protože tam nejezdí žádná auta. Po silnici a do města se na kole vydám, jen když si chci zkrátit nějakou cestu, anebo proto, že nikde není žádná lesní nebo jiná cesta,“ říká cyklista Ladislav Vorel ze Sokolovska. Ten si sám o sobě myslí, že ohleduplným cyklistou je, a když už se nachází ve městě, dodržuje veškerá pravidla.

To ovšem například právě velitel chodovské městské policie Josef Kertész potvrdit u dalších milovníků kol rozhodně nemůže. „Mnoho cyklistů jezdí po chodnících a přechodech. Nejen že tím porušují dopravní zákony, hlavně riskují zranění sebe i ostatních. To se samozřejmě netýká dětí v doprovodu dospělých, kteří naopak mají k jízdě užívat právě chodník a ne vozovku,“ uvádí Kertész.
Kynšperk nad Ohří naopak na své cyklisty nedá dopustit. „Za kynšperské policisty mohu říct, že v našem městě se chovají ukázněně a žádná nehoda, jejímž účastníkem by byl právě cyklista, se nestala,“ tvrdí velitel policie v Kynšperku nad Ohří Jaromír Stanko. Ten upřesňuje, že cyklisté v Kynšperku tráví volný čas zejména v místním skateparku. „Tam se vyřádí a na silnicích jsou pak vychovaní. Musím zaklepat, ale opravdu tady je to v pořádku,“ informuje Stanko.

Policie historického Lokte s milovníky kol už sice řešila několik přestupků, i tak si je ale chválí. „Cyklistů je v Lokti denně mnoho, zejména v současné době, kdy vrcholí letní turistická sezóna. I ti se však zpravidla chovají ukázněně, neboť ve většině případů využívají k jízdě cyklostezku. V několika případech jsme letos řešili přestupky v dopravě s cyklisty, a to ve večerních nebo nočních hodinách, kdy dotyčný neměl světlo, což může být za snížené viditelnosti nebezpečné,“ vysvětluje vedoucí obvodního oddělení policie v Lokti Martin Götzl.

Kromě cyklistů se účastníci silničního provozu setkávají rovněž s in-line bruslaři nebo skateboardisty. „Rodiče by svým dětem měli připomenout, že bruslař nebo skejťák nesmí používat vozovku tam, kde je chodník, protože z pohledu dopravy je považován za chodce. Na obě skupiny se v létě výrazněji zaměří i naše městská policie. Chodov je hustě obydleným městem a bez dodržování určitých pravidel a vzájemné ohleduplnosti v něm nelze žít,“ dokončuje Kertész.

K. Šujan