Sokolovsko Mikroregion Sokolovvýchod chce propojit páteřní cyklostezku Karlovarským krajem podél řeky Ohře s trasami ve Slavkovském lese. Společně s městy shání peníze na výkup pozemků. Cyklostezka by se na krajskou měla napojit u Šabiny. S mikroregionem spolupracují při přípravě cyklostezky i města Sokolov a Březová a obec Šabina.

„Zastupitelstva už dala souhlas s uvolněním prostředků na výkup pozemků, takže nyní až na jednu menší část bychom měli mít peníze pohromadě,“ uvedl manažer mikroregionu Miroslav Makovička. Na výkup pozemků podle něj bude potřeba asi jeden milion korun.

Zatímco krajská páteřní cyklostezka téměř kopíruje tok řeky Ohře, její napojení na Slavkovský les by mělo vést přes Šabinu, pod rychlostní silnicí R6 na Arnoltov a vzhůru do kopců Slavkovského lesa. Vybudování cyklostezky by umožnilo i objet prudký kopec nad Šabinou.

„Projekt má logickou návaznost. Je totiž dobře, že se cyklisté dostanou od řeky Ohře také na ostatní tradiční stezky v okolí. Vyjet budou moci do Slavkovského lesa, přes Kostelní Břízu, Rovnou a dostat se třeba až na Prameny. Jen je potřeba překonat překážky, kterými jsou samotná řeka a také rychlostní silnice R6,“ pověděl k tématu starosta Březové Miroslav Bouda. Ten je záměrem nadšený.

„Na páteřní cyklostezce by pak bylo možné lidem nabídnout další tipy na výlet a nalákat je na různá sportovní nebo kulturní vyžití. A to třeba formou informačních tabulí,“ doplnil Bouda.

Náklady na cyklostezku ale budou poměrně vysoké, podle Makovičky kolem 15 milionů korun. „Vzhledem k výši nákladů nepřipadá v úvahu dotace přes Místní akční skupinu Sokolovsko a peníze v Regionálním operačním programu jsou také už skoro vyčerpané. Ale je tu možnost získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ sdělil Makovička.

Záměr se líbí také cyklistům. „Moc se mi líbí jízda kolem Ohře, zejména v okolí Lokte. Když se pak pohodlně a hlavně bezpečně dostanu i dále, určitě novou trasu vyzkouším,“ reagoval sportovec Ivan Cetl z Kraslic.

ČTK, MILAN HLOUŠEK