Na vzhledu odběrového centra pracovali nejen jeho zaměstnanci, ale i designové studio, aby se tam dárci cítili více jako doma než v nemocnici. Otvírat se má během dubna.

Transfuzní stanice v nevyužitých prostorách pavilonu C bude sloužit nejen pro odběry krve, ale i krevní plazmy a také jako registr dárců kostní dřeně.

Do revitalizace a vybavení místností provozovatel nemocnice, společnost Penta Hospitals CZ, investuje řádově miliony korun. V pavilonu C už má současné transfuzní oddělení své laboratoře a kanceláře, samotné odběrové místo se dosud nachází mimo areál nemocnice, asi pět minut chůze.

Po otevření nového centra bude provoz současného odběrového místa ukončen. „Nové prostory bude tvořit velký odběrový sál s příslušenstvím, dále vyšetřovna lékaře, recepce, čekárna a jídelna. Na návrhu celkové podoby vzhledu centra spolupracoval celý tým našeho oddělení. Po stěhování tak bude oddělení pohromadě, a ještě se zlepší vzájemná koordinace celého kolektivu zdravotnického personálu,“ říká primářka transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov Zuzana Fialová.

Nové centrum bude mít několikanásobně vyšší počet odběrových křesel. Rozšíří se také provozní doba centra a objednat bude možné přes web. I když se stanice nachází v areálu nemocnice, záměrem provozovatele je, aby se lidé v dárcovském centru cítili více jako doma než u lékaře. Interiér navrhlo designové studio. Sladil se celý prostor s moderním vybavením. V centru budou příjemné barvy a motivy. Pro dárce bude k dispozici Wi-Fi připojení zdarma.

„Velmi si vážíme dobrovolného dárcovství a našim dárcům chceme návštěvu co nejvíce zpříjemnit. Chceme jim dát najevo, že nám na nich záleží, a zároveň podpořit dárcovství jako takové. To by mělo být běžnou součástí života zdravých lidí,“ dodává tisková mluvčí sokolovské nemocnice Markéta Singerová.

Důležitou součástí oddělení je kontaktní místo pro registraci dárců kostní dřeně. Transfuzní oddělení spolupracuje s plzeňským i pražským registrem dárců kostní dřeně.