Město nebude dávat souhlas s vyplácením dávek na bydlení lidem, kteří žijí v ubytovnách. Rada města předala pravomoc rozhodovat odboru majetku, který bude dávat zamítavá stanoviska. Vedení sokolovské radnice nemá obavu, že by lidé hromadně opouštěli ubytovny. Sokolov chce přimět majitele ubytoven, aby změnili způsob svého podnikání.

„Situace se změnila a podnikatelé se musí přizpůsobit. V ojedinělém případě bude možné lidem udělit výjimku a souhlas dát," řekl starosta Sokolova Jan Picka.
Sokolov má pět ubytoven. U většiny z nich je podle městské policie nepořádek a bezpečnostní situace je také horší než jinde. I to jsou důvody, proč město využije novely zákona. Ten dává nově možnost obcím neudělit souhlas úřadu práce s vyplacením dávky. Už takto zamítli 26 žádostí. 

„Je na provozovatelích ubytoven, aby se k tomu postavili čelem. Doposud vybírali vysoké částky a vydělávali na tom. Situace se nyní změnila, a oni se budou muset přizpůsobit a chovat se tržně," uvažuje Picka.

Podobně odmítavý přístup zvolili i v jiných městech v kraji, například v Chebu nebo v Aši. Tam radní stanovili podmínky pro udělení souhlasu takové, že jen málokdo z lidí na ubytovnách je může splnit, konkrétně musí být alespoň rok občanem Aše a za poslední rok musel alespoň půl roku pracovat.

Povinnost souhlasu města s udělením dávky zavedla od května novela zákona. Měla umožnit obcím omezit činnost problémových ubytoven, jenže praxe ukazuje, že dopadne spíše na žadatele o dávky. Města totiž nemají přístup ke spisům úřadu práce, který dávky vyplácí.