Místo peněz poukázky na zboží začínají od září dostávat v Horním Slavkově na Sokolovsku sociálně slabí lidé, u nichž má radnice podezření, že zneužívají dávky v hmotné nouzi. Město chce zamezit tomu, aby za příspěvek mohli lidé nakupovat alkohol a cigarety. K tomuto kroku se Horní Slavkov rozhodl teprve jako druhé město v Karlovarském kraji. Tím prvním byly Mariánské Lázně.

„Největším přínosem je bezesporu fakt, že jde o účinný způsob, jak zabránit zneužívání dávek v hmotné nouzi. Za poukázky lze nakupovat pouze zboží základních životních potřeb, jako jsou potraviny, základní potřeby osobní hygieny, oděvy a obuv. A to nejen pro jejich držitele, ale i děti. Obchody za ně nesmí prodat alkohol ani cigarety,“ řekl tajemník Městského úřadu v Horním Slavkově Martin Stark. Radnice dokonce nechá na poukazy vytisknout i jméno člověka, kterému je poskytne. To aby se je dotyčný nesnažil prodat. V obchodě si tak mohou zkontrolovat, zda mu opravdu patří. Sami úředníci budou případ od případu rozhodovat o tom, kdo stravenky dostane, podle podezření na jejich zneužívání. Radnice už má vytipováno několik desítek lidí. „Později jich samozřejmě může být více,“ poznamenal s tím, že za stravenky radnice ročně podle odhadu vyplatí 400 tisíc. Město už podepsalo smlouvu se společností Chéque Déjeuner, od které si firmy objednávají zaměstnanecké stravenky.

Dávku v hmotné nouzi může ve Slavkově pobírat až 280 lidí. Podle výpočtu, do kterého se zahrnuje příjem rodiny a životní minimum, dostávají lidé 2 500 až 3 500 korun. „Lidé od nás obdrží seznam obchodů, kde za šeky mohou nakupovat. Je jich tu několik,“ doplnil tajemník. Horší už to ale budou mít lidé ze spádových oblastí. Podle Starka si budou muset za kupóny nakoupit, když si pro ně zrovna na úřad přijedou.