Pamětní desku věnovanou kraslickému malíři a sochaři Franzi Grussovi (1891 – 1979) odhalil v neděli odpoledne Spolek přátel města Kraslice. Ačkoli ustavičně pršelo a chladné počasí se lidem kradlo pod kabáty, slavnostní moment si mnozí Krasličtí nenechali ujít. Zajímalo je totiž, kde stával Grussův rodný dům, do jaké podoby se po přestavbě změnil a jaký byl životní osud tohoto významného umělce. Za zmínku také stojí, že právě v pondělí 3. června uplynulo 122 let od jeho narození.

„Sešli jsme se tu, abychom vzdali poctu Franzi Grussovi a slavnostně odkryli pamětní desku, kterou jsme umístili na zeď domu č.p. 306 v ulici 5. května. Vy dříve narození si jistě pamatujete, že zde kdysi sídlila policie, pak zde bydleli zahraniční pracovníci závodu Autobrzdy, ale možná jste ani nevěděli, že tu v minulosti žila Grussova rodina. Každý, kdo teď půjde okolo, si to při pohledu na desku uvědomí," prohlásil během ceremoniálu předseda místního okrašlovacího spolku Josef Konrád. Současně připomenul, že plaketu nechala vyrobit a zaplatila Destinační agentura Poznej Sokolovsko.

Samotnému odhalení asistovali zástupci české a německé farnosti – z Kraslic a partnerského Neutraublingu. Pozvání přijal také autor monografie o Franzi Grussovi, sokolovský učitel Vladimír Prokop. „Paní Gundula Löffelmannová z Vídně, dcera Franze Grusse, se omlouvá, že se nemohla dostavit. Přece jenom je jí sedmdesát let a cesta z Rakouska je pro ni daleká. Takže vám mám poděkovat a všechny pozdravovat. Z této akce jí samozřejmě pošlu nějaké fotografie, aby také věděla, co se tu dělo," pověděl Prokop.

O doprovodnou fanfáru se postarala dechová hudba Horalka Kraslice, která o víkendu slavila 55. výročí svého založení. Lidem zahrála v rámci tradičního Kraslického setkání a během církevní pouti Božího těla v místním kostele.

Ruch okolo pamětní desky však v neděli jen tak neopadl. Zhruba o hodinu později se u ní sešli příznivci geocachingu. Po krátkém povídání se skupinka přesunula do vstupní haly vedlejšího supermarketu, kde se zapojili do výtvarné soutěže na čas. Za úkol měli co nejvěrněji napodobit Grussův autoportrét.
Franz Gruss se narodil 3. června 1891 v Kraslicích a později žil dlouhá léta v osadě Nancy, kde také maloval a tvořil. Po 2. světové válce v roce 1946 však musel příhraničí opustit. Byl totiž po svém otci Rakušan.