Propouštění zaměstnanců z firem, na které doléhá hospodářská recese, by mohlo ustat. Tvrdí to ředitelka odboru zaměstnanosti a vnějších vztahů Ministerstva práce a sociálních věcí Marie Bílková. Naznačila cíle projektu, díky němuž by podniky mohly získat prostředky, ze kterých by alespoň částečně hradily náklady na plat zaměstnance, pro kterého zrovna nemají práci. O takovém záměru ministerstva promluvila ve středu odpoledne v kraslickém kulturním domě, kde se konala diskuse kvůli dopadům krize na Kraslicko.

Krize začíná na region výrazně doléhat. Firmy mají méně zakázek a jsou donuceny propouštět. Nezaměstnanost tak začíná růst. Navíc klesá počet pracovních příležitostí. K propouštění zaměstnanců přistoupila například kraslická strojírenská firma Kornet, která je ve městě významným zaměstnavatelem. O práci přišli většinou ti, jimž skončila smlouva na dobu určitou. Šéf společnosti Miloš Ptáček ale upozornil na to, že mezi nimi byli i proškolení pracovníci, které firma zřejmě bude potřebovat, až překlene dobu finanční krize a počet zakázek opět vzroste. Obdobně hovoří i jednatel vodohospodářské Kraslické městské společnosti Otakar Mika. „Když není nyní práce, lidi není z čeho platit, ale věřím, že později budou opět potřební,“ uvedl.

Podnikatelé doufají, že projekt ministerstva bude účinný co nejdříve. „Zatím není jasné, kolik peněz na pracovní místo firmy získají. Mělo by se ale jednat o výraznou pomoc,“ sdělila Bílková. Zároveň řekla, že jsou připraveny i peníze na vzdělávání zaměstnanců, které by absolvovali přímo ve firmě, když nebudou mít zrovna práci. Bílková varovala, že situace na trhu práce v republice se rapidně horší. Podniky nejprve propouštěly cizince, dále pak neprodlužovaly smlouvy na dobu určitou. Nyní už kvůli úsporám propouští i běžné zaměstnance. „Firmy navíc začínají škrtat náklady na vzdělávání. To je chyba, protože vývoje jdou dopředu a společnosti si tak zvyšují konkurenceschopnost. Bez vzdělání zaměstnanců to ale nejde,“ varovala.

Kraslicko je regionem s nejvyšší nezaměstnaností. Během uplynulého měsíce se její míra zvýšila o 1,85 procentního bodu a šplhá se ke dvanáctiprocentní hranici. „Na Sokolovsku ubyly více než dvě stovky pracovních míst, což rozhodně není zanedbatelné. Firmy prostě stahují pracovní nabídky,“ řekl mluvčí Úřadu práce v Sokolově Jaroslav Januš.