Manželé Bráborcovi provozují denní stacionář v Chodově pětadvacet let. O tom, že to dělají dobře, svědčí prestižní ocenění kvality, kterým se mohou pochlubit pouze tři zařízení v celé České republice. Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která cenu uděluje, hodnotí například vybavení zařízení, kvalifikaci personálu nebo integraci klientů do běžného života. Co se jim však doposud nepodařilo, je otevření denního stacionáře v Sokolově. Zajímali jsme se o to, proč a jak by to pomohlo uživatelům podobného zařízení.

„Jednání na radnici byla velmi emotivní. Bývalé vedení nám slíbilo jeden objekt, nové vedení ho smetlo ze stolu. Rodiče šíleli. Poté jsme dostali přislíbený objekt bývalé družiny a jídelny u bývalé 4.ZŠ v Sokolově. Objekt je větší, komfortnější, a tím pádem jsou zde i větší možnosti do budoucna," řekl manažer Mateřídoušky Pavel Bráborec. Dolaďujeme financování přestavby. Rodiče budoucích klientů budou muset tedy opět čekat. "Žena už měla jít do práce. Takhle jsme zase sociálně vyloučení," tvrdí jeden z rozčilených otců, jehož dcera měla slíbené místo v sokolovském stacionáři. A proč nevyšel objekt, kde sídlí Zdraposo?

„Potřebujeme ho pro zaměstnanost. Chceme, aby se Chráněné dílny Zdraposo, které v objektu sídlí, rozšířily. Koncem června tohoto roku se bude upravovat smlouva s úřadem práce a dojde k navýšení počtu zaměstnanců," řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.
Objekt je podle ní pro jinou cílovou skupinu, je stavěn na zaměstnávání handicapovaných lidí.

„Rada města je pro, aby ve městě působil denní stacionář Mateřídouška. Smekám před rodiči postižených dětí, zaslouží si naši pomoc," dodala Oulehlová.