Bezpečněji se mohou cítit matky s dětmi na vybraných dětských hřištích v Sokolově. Dva dobrovolníci ve spolupráci s městskou policií ve středu odpoledne čistili prostory pro děti. Na pomoc si vzali detektory kovu.

„Dlouho jsme to chtěli udělat. Máme vnoučata. Obavy jsou namístě. Nebezpečí dnes číhá skutečně všude,“ upřesnil původ nápadu jeden z dobrovolníků. S myšlenkou prověřit dětská hřiště se muži obrátili na vedení sokolovské městské policie. Strážníci vyšli nápadu vstříc a při úklidové akci muže doprovázeli.
Dobrovolníci si nepřáli zveřejnit jména. „Lidi by nám pak bouchali na dveře a chtěli najít ztracené klíče nebo drobné. Raději zůstaneme anonymní,“ shodli se oba muži. Přestože hustě pršelo, pánové s detektory v doprovodu strážníka procházeli okolí hřišť metr po metru. „Tohle počasí nám v podstatě vyhovuje. Pískoviště jsou prázdná a nesleduje nás tolik zvědavých pohledů,“ řekl druhý z dobrovolníků.

Práce s detektory kovu vyžaduje určité znalosti. Při používání dvou přístrojů si hledači museli dávat pozor, aby se k sobě nepřiblížili na moc krátkou vzdálenost. Detektory by se potom navzájem rušily. Hledání komplikovaly i takové věci jako telefonní kabely v zemi či armatura v betonových obrubách pískoviště. Přístroje na ně reagovaly.

Detektory kovu mají pánové kvůli svému koníčku. Příležitostně vyrážejí do zajímavých lokalit a hledají kupříkladu předměty historické hodnoty. „Lidé nám říkají hledači pokladů. My ale preferujeme označení lovci pokladů,“ vysvětlil s nadsázkou jeden z mužů.
Úklidová akce trvala čtyři hodiny. Za tu dobu stihli muži projít devět hřišť.
„Na místě nalezli celkem jednačtyřicet nebezpečných předmětů. Většinou rezavé hřebíky a šrouby. Zajímavým nálezem byla dětská maketa pistole,“ řekla sokolovská strážnice Hana Procházková. Největší ´strašák´, injekční stříkačky, se zatím nenašly. Akce bude pokračovat i v příštích dnech.

V. Bažant