Už v pondělí se školáci představí v rolích dětské opery Brundibár, jejímž autorem je židovský hudební skladatel Hans Krása. Ten sám tehdy operu nastudoval s dětmi v terezínském ghettu, kde dosáhla světového ohlasu. V Terezíně měla celkem 55 repríz. Byla součástí propagandistického filmu Vůdce daruje židům město.

Děti z Kraslic a sousedního Německa operu nacvičují už od začátku školního roku. Podle kantorky Zlatuše Sellinger pracují s velkým nasazením, nadšením a na premiéru se už moc těší. „Je to pro ně první příležitost a zkušenost na velkém pódiu. Učí se tak hrát, zpívat, pohybovat se na jevišti v kostýmech mezi kulisami a pracovat se vším, co k takové opeře patří,“ říká.

Malí umělci mají za sebou perný víkend. Od pátku do neděle intenzivně zkoušeli při soustředění českých i německých dětí v aule Základní školy Klingenthal. První premiéra je naplánovaná už na tento pátek v Klingenthalu. „Kraslická premiéra nás čeká v pondělí 11. března od 18 hodin v Kulturním domě v Kraslicích. Součástí našeho projektu jsou i výchovné koncerty pro děti základních škol obou měst, které se uskuteční v pátek i v pondělí od 10 hodin. Před samotným uvedením opery zazní program žáků Základní umělecké školy v Kraslicích. Součástí bude projekce obrázků dětí z terezínského ghetta a citace z knihy Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně od Hannelore Brenner-Wonschickové v podání Alexandry Müllerové,“ poukázala.

V hlavních rolích se představí: Aninka – Šárka Sugárová, Pepíček – Honzík Hoang Nam Mai, Brundibára ztvární Miroslav Kačírek, zvířátka – Viktorie Souhradová, Bára Patakiová, Karolína Baláková, Anetka Panušková, mlékářka – Klára Ksandrová, policista – Adam Salva. Opera je česko-německá, proto se mohou návštěvníci těšit na tyto role i v podání dětí z Klingenthalu. „Je až neskutečné, jak nácvik děti zvládají. Nejenže je hudba velmi náročná, ale i texty písní zpívají česky a německy. Díky hudbě tak překonávají jazykovou bariéru a přirozenou cestou se učí cizí řeči. Od počátku celého projektu bylo naším cílem, aby se děti naučily spolupracovat, navazovaly přátelské vztahy a uvědomily si, že na obou stranách žijí ty samé děti,“ dodala.

Opeře se její smutné proslulosti dostalo až v Terezíně, kde měla 23. září 1943 svou premiéru. S malými židovskými vězni ji po deportaci do tábora nastudoval sám autor. Dějem opery jsou dvě chudé děti, které bojují proti zlu dospělých. Sourozenci Aninka a Pepíček mají nemocnou maminku a na radu pana doktora shánějí mléko, které maminku uzdraví. Kde na něj ale vzít? Na trhu uvidí flašinetáře Brundibára, který si vydělává hraním, a rozhodnou se ho napodobit. Brundibár je však zlý, děti překřičí a vyžene. Na pomoc přicházejí zvířátka a druhý den Brundibára přezpívají. Padouch Brundibár jim peníze sebere, ale děti jej nakonec najdou a získají zpět, co jim patří.