Město Sokolov ušetřilo ze svého rozpočtu tři miliony korun. Rovným dílem je rozdělí na různé projekty. Jeden milion půjde do zdejší nemocnice, druhý do oprav komunikací a třetí na kulturu. Konkrétně do městského domu kultury, kde by měla vzniknout stálá loutková scéna, která pravděpodobně v rámci kraje není.

Scéna bude stálá, ale prostory budou multifunkční. Během chvíle se můžou změnit v kavárnu či společenskou místnost pro pořádání různých společenských akcí. „Původní prostory byly doslova hrozné. Styděl jsem se za jejich vzhled," popsal ředitel MDK Jan Picka. Jeviště loutkové scény bude zakrývat velký historický obraz Sokolova. Ten namalují žáci základní umělecké školy podle dobových materiálů. Měl by být posuvný a při loutkových představeních zmizí.

„Když bude zájem, představuji si pohádky pro nejmenší každou druhou neděli. Minimálně však každý měsíc jednu," upřesnil Picka. Rodiče zejména malých dětí nápad vítají.

„Mám tříletého syna a na loutkové představení bych ho určitě vzal. Výhodou je i sousedící zimní zahrada Hornického domu, kde mohou rodiče své ratolesti nerušeně sledovat například při kávě," řekl otec jednoho z dětí. Podle ředitele MDK se v Sokolově takříkajíc pouze vrací ke kořenům, protože zde dříve loutková scéna byla.

„Bohužel s odstupem času zmizela a my se ji teď snažíme opět obnovit, byť v jiných prostorách. Doufáme, že diváky zpátky takzvaně přitáhneme, a to jak ty starší, tak zejména ty malé, kvůli kterým to hlavně děláme," konstatuje Picka. Novou scénu bude využívat místní Divadlo bez zákulisí, které má i loutky. Navíc by měla dostat prostor i amatérská divadla z regionu. Vedení MDK chce, aby první představení předvedlo zdejší úspěšné Divadlo bez zákulisí. Už tento měsíc by ochotníci měli začít zkoušet jednu z pohádek.

Ostatní divadla z regionu dostanou nabídku vystoupit v Sokolově také. Picka by rád našel i finance pro ně spojené například s náklady na cestu. Právě probíhající práce by mohly být dokončeny ještě v letošním roce.