Vyzkoušet si řemesla našich předků, užít si soutěže, a navíc se skvěle pobavit. To všechno čeká na dětské návštěvníky, kteří se v neděli 19. května vypraví se svými rodiči na statek Bernard v Královském Poříčí. Právě pro ně je určený nevšední dětský den, jenž prověří jejich zručnost, hbitost a hravost. Rodiny tak mají příležitost, jak společně strávit nedělní den a poznat, že řemesla mohou být zábavná i pro ty nejmenší. Pro návštěvníky je navíc vstup zdarma.
„Prvních 120 dětí navíc dostane u vchodu kupon, za který si pak budou moci ve vybrané řemeslnické dílně něco zdarma vyrobit," prozradil jedno z překvapení jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. „Touto akcí chceme záměrně představit a zpopularizovat řemesla té nejmladší populaci – našim dětem. A to lze jedině zábavnou formou," prohlásil.

Jak budou děti procházet jednotlivé dílničky, postupně si vyzkouší výrobu cínových figurek, zdobení svící, zahradních koulí i perníčků, ražbu mincí či práci s keramikou. Kdo bude chtít, může se na statku zapojit do veselých soutěží. Vyburcovat svoji sílu v přetahování lanem, otestovat svoji mušku při střelbě z kuše nebo se poměřit s ostatními ve skákání v pytli. Na programu je i spousta další zábavy. Děti se mohou například těšit na divadelní představení, malování na obličej nebo jízdu na ponících. Po skotačení vyhládne, a tak nebudou ve stáncích chybět lázeňské oplatky, trdelníky a záplava cukrovinek.

Organizátoři přiznávají, že odhadují velkou účast. „Loni to byla akce s největší návštěvou. Trvala jen pár hodin, ale i tak statkem prošlo zhruba 800 lidí. My jsme byli samozřejmě rádi. Bylo krásné počasí, a tak k nám rodiny vyrazily za odpočinkem a zábavou. Spoustu pěkných zážitků jim můžeme nabídnout i letos," zve širokou veřejnost Makovička.

Akce pojmenovaná Tradiční řemesla našim dětem potrvá od 11 do 17 hodin.