Přestože nabídku domů dětí na Sokolovsku letos rozšířily i tři základní školy a statek Bernard, kapacita je téměř všude beznadějně naplněná. A situace je stejná v celém kraji.

Dům dětí a mládeže v Sokolově (DDM) pořádá letos deset příměstských táborů. Na každý je přihlášeno 40 dětí, u předškoláků 24. Všechny jsou plné. „V lednu jsme dali oznámení a okamžitě byla většina táborů téměř obsazena,“ potvrdila ředitelka DDM Iva Ondrejková. Podle slov Martina Volemana z chodovského DDM Bludiště jsou na tom úplně stejně. Chodov nabízí dva příměstské tábory a ani tady už není šance místo sehnat.

„Vnímáme potřebu rodičů děti o prázdninách zabezpečit,“ uvedla starostka Sokolova Renata Oulehlová. Právě z radnice vyšla prosba k základním školám, jestli by se této iniciativy nechopily a příměstské tábory nezorganizovaly. Vloni se do toho pustila jedna z pěti škol ve městě, letos už jsou tři. „Chtěla jsem si to vyzkoušet. jezdila jsem jako oddílová vedoucí na běžné tábory a zajímal mě ten rozdíl,“ říká Marie Bláhová, učitelka ze sokolovské školy ve Švabinského ulici, která se svojí kolegyní Gabrielou Wernerovou zorganizovala vloni na zkoušku jeden turnus. Nadšené byly děti, paní učitelky a samozřejmě i rodiče. Letos už obě kantorky budou trávit s dětmi dva týdny, jeden začátkem prázdnin a druhý ke konci, a dokonce se k nim připojily další dvě jejich kolegyně, které uspořádají tábor na kolech. „Je to náročné, ale ta práce je úplně jiná. Užily jsme si to a i děti se na táboře chovají jinak než ve škole,“ shodly se kantorky. „Vůbec nám nevadilo, že jsme i o prázdninách ve škole. Jezdili jsme na výlety, třeba na Bernard, vyráběli si trička,“ potvrdily Ema a Ela Cihlářovy, které se zúčastnily vloni a přihlášené jsou i letos.

K 6. základní škole se letos připojila ZŠ v Rokycanově ulici a ZŠ Běžecká. „Pořádáme celkem šest turnusů. Zájem o ně byl velký, některé děti jsou dokonce přihlášené na dva tábory,“ konstatovala Petra Šišková, ředitelka školy v Rokycanově ulici, s tím, že počet dětí stanovili na 15 na turnus a mají plno.

„Sokolov přispívá na každý tábor ve školách deset tisíc,“ doplnila starostka Oulehlová.

Na Sokolovsku řady pořadatelů letos nově posílil i statek Bernard, kde se v létě budou konat dva turnusy příměstských táborů. Tady nabízejí ještě dvě volná místa na srpnový běh. „Nevěděli jsme, jaký bude zájem, a jsme velmi mile překvapeni. Kapacita je 16 dětí na jeden tábor a opravdu nám zbývají ještě dvě volná místa,“ potvrdila Romana Vlková, kulturní referentka statku.