Důvěru ve své rodiče mají školáci na Sokolovsku. Dokonce se jim svěřují se svými problémy a diskutují s nimi o potížích ve škole, kolektivu a o tajných láskách. Některá tajemství si ale přece jenom nechávají sami pro sebe. Většinou jde o drobné prohřešky nebo špatné hodnocení ve škole. Vyplývá to z odpovědí anonymního dotazníku, který vypracovalo dvacet dětí z různých částí okresu.

Žáci z prvního stupně by před rodiči zatajili pětku či porušení zákazu – jít ven bez dovolení. Ti starší už ale myslí na zcela jiné věci. „Nikdy bych mamce neřekl, že jsem jí potají sebral cigaretu,“ svěřil se jeden z dotázaných. „Já bych si asi nechal pro sebe, kdyby mě vyhodili ze školy,“ uvedl další oslovený žák.

Padesát procent školáků uvedlo, že mluví s rodiči o všem. Pouze v jednom případě jsme zjistili, že komunikace mezi dítětem a rodičem vůbec nefunguje. „S mámou, se kterou žiji, si nerozumím. Nesvěřuji se jí skoro s ničím,“ prozradil dotázaný školák.

Náš lokální průzkum dále ukázal, že většina dětí na Sokolovsku žije v kompletních rodinách. Osm školáků z dvaceti uvedlo, že bydlí pouze s matkou. „Děti jsou obrázkem svých rodičů a někdy je nutné většinou vychovávat rodiče, jelikož ty za své děti zodpovídají,“ uvedla učitelka ze základní školy v Horním Slavkově Jana Prokopová. Zároveň dodává, že učitelé ve škole pracují pouze s tím, co vznikne v rodině.

„Bohužel výchova je doopravdy pilíř - dítě, které zná své hranice a možnosti, ví, že se o rodinu může kdykoliv opřít, nemá tendence machrovat, protože ví, že jeho kvality jsou úplně někde jinde. Ale bohužel u nás ve škole se zvyšuje procento dětí, které pochází z neúplných rodin, pak nemají pevný bod ani doma a ani v sobě,“ myslí si Prokopová. Pokud je ale podle ní kvalitní rodinné zázemí, jsou i tyto děti kvalitními osobnostmi.