Pamětníci možná už tuší, že řeč je o Chodosákovi, maskotovi firmy CHODOS. Dobrá zpráva pro všechny jeho příznivce. Chodosáčci se vrací. Nebudou sice zatím na prodej, protože jde o maskota, nikoli produkt firmy, ale lidé ho budou mít možnost opět získat.

„Taky jsme je doma měli,“ zavzpomínala paní Raková ze Sokolova. „Naskládali jsme do něj dva a půl tisíce v pětikorunách,“ dodala s úsměvem. Chodosák se vyfukoval na šestilitrovém vyfukovacím automatu, což je historický stroj, který firma vyráběla. Tato figurka byla vyfukována v rámci testovacího režimu stroje. Poslední stroj byl však prodán v 90. letech minulého století a nebylo už na čem postavičky vyfukovat. „V roce 2016 jsme zakoupili zpět jeden z původních strojů a uvedli ho opět do provozu,“ přiblížil Štěpán Javůrek, vedoucí personálního oddělení CHODOSU. A přestože se firma intenzivně zaměřuje spíš na budoucnost a dlouhodobou prosperitu, rozhodla se, že se vrátí k tomuto svému maskotovi, a v minulém týdnu vyfoukla první figurky.

„Vždycky to pro nás byl reklamní a marketingový předmět. Není to náš výrobní artikl, proto ho ani nebudeme zatím prodávat, je to jeden ze způsobů naší sebeprezentace,“ zdůraznil Javůrek. Lidé ale přesto mají několik možností, jak Chodosáčka opět vlastnit. Zaměstnanci firmy dostanou každý po dvou kusech. Na facebookových stránkách firmy probíhají soutěže, kde je možné figurku vyhrát. „Po dlouhé době budeme mít rovněž stánek na Vavřinecké pouti, kde budeme mít i 600 Chodosáků. Každý, kdo přinese nějaký předmět související s firmou – kalendář, pohled, namalovaný obrázek nebo třeba i kopii výučního listu z CHODOSU – dostane výměnou jednoho. Předměty pak pověsíme na šňůry ve stánku, bude to taková interaktivní výstava,“ informoval Štěpán Javůrek.

Chodosák je 23 centimetrů vysoká figurka s usměvavou tváří, která vznikla v roce 1974. Je složen z částí, které představují produkty vyráběné na firmou vyrobených strojích. Jeho autorem byl Josef Bachmann. „Poprvé zkoušel Pepík figurku uvařit doma v hrnci. Vařil ho z moduritu a při pokusu mi hrnec zničil,“ vzpomínala se smíchem paní Bachmannová, když se přišla po letech podívat, kde její muž pracoval. „Pepa na hlavě neustále nosil svou typickou čepici, když měl pak figurku Chodosáka hotovou, podíval se na ni a rozhodl se, že mu udělá stejnou čepici, aby měla figurka něco, co je pro něj typické,“ doplnila, jak Chodosáček přišel ke své populární čepici.

CHODOS CHODOV je česká strojírenská rodinná firma s vlastním výrobním programem. Figurka v čepici s logem firmy, držící v rukou znak CHODOSU, se stala neoficiálním symbolem a maskotem společnosti.