Půjčil si v dětství knížku o krtkovi, kterou nevrátil, a dnes je v exekuci. A spolu s tímto dětským čtenářem zapomnětlivcem další čtyři, které potkal naprosto stejný osud. Liší se akorát částky, které dluží. Celkem jde o 4426 korun. Sokolov, jako zřizovatel městské knihovny, částku dlužníkům odpustil a chce do budoucna zamezit podobným dětským exekucím.

„Dětské exekuce nepatří do života. Rada města schválila odpuštění vymáhání pohledávek od dětských čtenářů naší knihovny. Zjistili jsme s hrůzou, že se to s nimi táhne do dospělosti a oni poté v osmnácti letech zjistí, že vstupují do života s exekucí,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Podle starostky mohou děti přijít k podobným dluhům pouze v knihovně. U neplacení třeba popelnic se smlouvy uzavírají buď s fyzickou plnoletou osobou nebo sdružením vlastníků. Při neplacení jízdenek v MHD město také nic nevymáhá, protože ji neprovozuje.

„My jsme městská organizace a jsme povinni tyto pohledávky vymáhat,“ vysvětlila vznik dluhů ředitelka knihovna Daniela Drobečková.

Když pětice dětí nevrátila tehdy knihy, bylo jim od 9 do 15 let. „Bylo by dobré takovým exekucím zamezit a nekazit člověku vstup do života,“ řekla Lenka Fedorová.

Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, který se problémem dětských exekucí zabývá, tvrdí, že zákon o místních poplatcích se změnil ve prospěch dětí už před čtyřmi lety. Stále však běží tisíce exekucí na děti, jejichž rodiče neplatili za svoz odpadu.