Domácnosti v Kraslicích budou už od konce příštího roku platit méně za teplo. Vodohospodářská Kraslická městská společnost (KMS) se totiž připojí k moderním kogeneračním jednotkám, které budou teplo přenášet do výměníku při výrobě energie. Spuštění se očekává v listopadu příštího roku.

KMS uzavírá v těchto dnech smlouvu s ČEZ Energo, který ve dvou kraslických kotelnách instaluje dvě kogenerační jednotky o celkovém elektrickém výkonu 1799 kW. „Kogenerační motor roztáčí generátor, kdy dochází k přeměně mechanické točivé energie na energii elektro-magnetickou. Teplo, které motor produkuje, bude prostřednictvím kapaliny předáváno do výměníku a dále využito na topení a ohřev vody, a to přímo do systému, nebo do akumulačního zásobníku," vysvětlil princip jednatel KMS Otakar Mika. „Díky využití odpadového tepla při výrobě elektřiny k vytápění nebo ohřevu teplé vody nebudeme muset toto teplo vyrábět v jiném zdroji. Díky tomu očekáváme snížení nákladů," poznamenal s tím, že navíc se sníží množství oxidu uhličitého v ovzduší. „Zařízení, které bude stát 35 milionů korun, řadí Kraslice do efektivnější a ekologičtější kombinované výroby elektrické energie a tepla.

Zpráva o tom, že lidé zaplatí za teplo méně, proletěla Kraslicemi jako blesk. „Kdo by nebyl rád, zvlášť když jsme v Kraslicích v minulosti platili hodně za vodné a stočné. Tak se nám to alespoň trochu vykompenzuje," řekla obyvatelka Kraslic Hana Mesárošová.