Mezi ty, s nimiž dlouhodobě spolupracuje a nakupuje u nich městské dárky, patří rovněž klienti sociálně terapeutických dílen Denního centra Mateřídouška. Když starostu Patrika Pizingera napadlo, že doposud město nemá vánoční dárky, zrodila se hned vzápětí otázka, co takhle vyrábět vánoční františky? A po ní vcelku logicky následovala druhá: A proč by je nemohli vyrábět klienti Mateřídoušky?
Lehce se řekne, hůř koná. Hlavně když nevíte, co přesně a v jakém poměru je k jejich výrobě potřeba. A nepomohla ani exkurze k výrobci františků v Německu. „Hledal jsem recept na internetu, oslovil několik výrobců v Čechách. Nikdo mi ale nic přesného neřekl,“ popsal způsob, jakým se snažil dobrat úspěchu, vychovatel Zdeněk Kormančík. Chodovské františky, na jejichž výrobu nakonec po téměř roce experimentů přišel, jsou totiž jeho dílem. „Bavil jsem se s jedním člověkem, který se tím zabývá, a z toho nezávazného povídání jsem vytušil, kde bude ta chybička. Navíc mi pomohl jeden chemik, který mi řekl, jak postupuje, když nad něčím bádá,“ prozradil. Cesta k úspěchu byla lemována řadou neúspěšných pokusů, některé františky nehořely, jiné zas příliš. Byly prý i chvíle, kdy už se všemi pokusy chtěl praštit. Když však pan starosta s nadsázkou pronesl na plese města, že zřejmě našel něco, co Mateřídouška nedá, nakoplo ho to a před loňskými Vánoci byly františky na světě. A klienti se mohou pustit do jejich výroby.

Nejen město zásobuje Mateřídouška řadou krásných výrobků. Při různých příležitostech sami klienti prodávají to, co vyrobili. „Míváme prodejní stánky. Lidé přicházejí, obdivují ty věci a klienti se tak mohou pochlubit. Snažíme se v nich podporovat rozvoj zdravého sebevědomí,“ vysvětlila ředitelka Mateřídoušky Věra Bráborcová.
Výrobní tajemství si Zdeněk Kormančík samozřejmě nechá pro sebe. „My ale máme díky Mateřídoušce vlastní chodovské františky, které budou pro město i Chodováky krásným vánočním dárkem,“ má radost starosta Pizinger.