Naučit pracovat. Takové je poslání nově otevřené terapeutické dílny v Chodově. Její největší předností je, že dává možnost mentálně a zdravotně postiženým lidem najít cestu k pracovnímu uplatnění, které doposud sháněli jen velmi obtížně. Vhodných příležitostí, které by mohli využít, je totiž dnes velice málo. A na otevřeném trhu práce nemají prakticky žádnou šanci na úspěch.
„Kapacita běžných chráněných dílen bývá omezená a navíc i zde najdou zaměstnání jen ti nejzdatnější. Ale co mají dělat lidé, kteří jsou pomalejší a potřebují při práci pomoci? Pro ně je vhodná právě naše nová služba,“ prohlásila Věra Bráborcová, vedoucí Denního centra Mateřídouška v Chodově – nově rozšířeného o sociálně terapeutickou dílnu.

Ta v podstatě vyplnila jakousi díru v doposud nabízených službách v regionu. Na Sokolovsku je totiž jediná svého druhu. „Jedná se v podstatě o předstupeň chráněných dílen. Tam už totiž člověk musí vykazovat konkrétní produktivitu práce. Kdežto u nás se klient teprve pracovat učí. A to zahrnuje i to, že se ráno oblékne, nachystá vše potřebné, dojde do dílny a tam se zase převlékne do pracovního,“ vysvětlila smysl nové služby Bráborcová.

Zájem o tuto službu je značný. Přihlásit se totiž mohou jak klienti Mateřídoušky, tak lidé odjinud. „Takových klientů zvenčí máme zatím šest. Dalších dvacet pracovníků je přímo z našeho centra,“ upřesnila vedoucí.

Do Chodova každý den dojíždí pět klientů ze sokolovského domova pro zdravotně postižené Sokolík. „Mně se tady líbí. Rád s ostatními pracuji,“ svěřil se jeden z klientů Sokolíku Pavel Malich.
„Máme velkou radost, že spolupráce s Mateřídouškou tak dobře funguje. My jsme s jejich službou velice spokojeni. Naši klienti se do Chodova vždycky moc těší. Je to pro ně změna a šance se naučit něco nového,“ potvrzuje nadšení svých svěřenců vedoucí Sokolíku Lenka Guzaničová. „Včera jsme do dílny poslali na zkoušku šestého klienta. Pokud by to bylo možné, tak bychom rádi ještě nějaké přihlásili,“ doplnila Guzaničová.

Terapeutická dílna je rozdělená do čtyř menších. V úseku kreativní činnosti lidé pracují se dřevem, papírem či kovem. Drátkují, malují na sklo a batikují. „V této dílně se uživatelé seznamují s používáním jednoduchých pracovních nástrojů, jako je pilník, ruční pilka, šroubovák nebo kleště. Zde jsou podporováni v samostatném zvládání nejjednodušších pracovních úkonů,“ zmínila Bráborcová.

V šicí dílně se zájemci učí žehlit, plést, přišívat knoflíky nebo vyrábět textilní doplňky. Kuchyň pak zase klienty uvádí do světa vaření a přípravy nejrůznějších pokrmů. Začíná se čajem a pokračuje až po studenou a teplou kuchyni.

Pracoviště výpočetní techniky a fotografický ateliér seznamují s moderními technologiemi a internetem. „Uživatelé zde mohou hledat nápady a náměty pro svou pracovní činnost. Snahou je, aby se využívání počítače stalo běžnou součástí každodenní praxe,“ podotkla Bráborcová.
V nabídce prací si klientka Soňa Paduchová nejvíce oblíbila batikování. „Baví mě, jelikož je tak tajemné. Nikdy dopředu nevím, jaký bude výsledek,“ řekla Paduchová.

Dílny vznikly v rámci projektu Karlovarského kraje za přispění fondu Evropské unie. „Z programu jdou peníze na provoz a platy, platí se z něj nájem a veškeré energie. Rekonstrukci jsme si už ale museli hradit z vlastních peněz,“ doplnila vedoucí Mateřídoušky. Chodovské středisko je určené pro spádovou oblast Sokolovska. Další dílny mají Cheb a Karlovy Vary.

Kdo by chtěl zjistit, jak funguje ta chodovská, má možnost při dni otevřených dveří, který se koná v pátek 22. května. Prohlídka pro veřejnost potrvá od 9 do 15 hodin.