HŘEBENY/ Skupina historického šermu se na Hartenberg podívala poprvé před neuvěřitelnými a úctyhodnými 28 lety. V roce 1979, tedy v roce vzniku skupiny, probíhaly na hradě první záchranné práce před velkým požárem a první rytíři z Discordie byli přitom. Od té doby procestovali půlku středověkého světa, znají je ve Francii, Německu, Lucembursku, Rakousku či Švýcarsku. Pochopitelně z mnoha hradů, měst a bitev u nás.
Na Hartenberg se však vracejí stále, vždyť je to jejich hrad domovský. Právě proběhnuvší Škola historického šermu je jednou ze společných akcí v letošním roce, největší akcí bude velká bitva o hrad na konci prázdnin.
Historické doby nehrají u Discordie až zas takovou roli, příběhy jsou situovány do různých údobí. Období třicetileté války s halapartnami, mušketami a děly, šermířské souboje kordem či palašem mohou vystřídat renesanční vystoupení z období landsknechtu s dvojručním mečem či katzbalgrem, tesákem a doprovodným historickým tancem. Nejatraktivnější jsou ovšem klasické rytířské turnaje v plátových zbrojích s meči, sekerami a bijáky. Pro zpestření nechybí kejklíři a polykači ohňů, hudebníci, rytířské stany. Bubeníci, řemesla, historický jarmark či noční ohňová show mohou pak dokončit tu pravou středověkou atmosféru.
V roce 2009 oslaví skupina Discordie 30 let své činnosti a Hartenberg by se členy rád oslavil tyto kulaté narozeniny velkým rytířským turnajem a nefalšovanými středověkými slavnostmi.