Divoká prasata jsou na sídlišti jako doma, lidí se nebojí a zábrany jsou pro ně cizí. Takový problém řeší většina obcí na Sokolovsku. Vintířov, Královské Poříčí, Lomnice i Nové Sedlo si s prasaty nevědí rady, zlomit nad nimi hůl ale nejde, obyvatelé se jich totiž bojí.

„Prasata jsou všude, jsou jich tu mraky, nedávno jsem potkala jedno přímo v místním parku, kde si běžně hrají děti. Co vím, tak s tím nikdo nemůže víc udělat, lidé se jich bojí, ale co s tím, nikdo neví, obec má svázané ruce," říká obyvatelka Vintířova Petra Timková. Její slova potvrzuje také obec, veškerá opatření prý už přijala, divoká prasata ale v obci stále běhají.

„Je to problém, který obec řeší už necelé dva roky. Obnovili jsme pachové ohradníky, jenže prasata jsou vůči nim imunní. Nahlásili jsme problém patřičným úřadům, které mohou povolit odstřel, bohužel i tady jsou daná pravidla a nelze všechna odstřelit. Myslivci musí splnit své normy. Řešíme také problém ze strany obyvatel, někteří nám totiž zvěř ještě krmí. Pak je nemožné se jí definitivně zbavit. Nyní budeme jednat s lidmi, abychom jim vysvětlili, jak důležité je nekrmit divoká prasata. Rodiny s dětmi se jich totiž bojí, mohou vběhnout pod auto a tak dále. Snažíme se udělat maximum, abychom jejich výskytu v obci zabránili, nejsme ale jediní, tento problém řeší snad každá obec v okolí," informovala tajemnice vintířovského úřadu Marcela Picková.

Stejný problém hlásí i Královské Poříčí, prasata ničí lidem zahrady. „Odstřel je povolený, ale máme jasně stanovená pravidla, kdy střílet můžeme a kdy ne. Bohužel pokud jsou stanovené podmínky takové, jaké jsou, nemůžeme dělat víc," podotkl myslivec Oldřich Kounovský.