Vedení sokolovské radnice důrazně varuje občany, aby černou zvěř v žádném případě nekrmili ani se ji nesnažili odchytit. Ihned mají volat městskou policii.
„Klidně jim dávejte jména, ale hlavně je, prosím, nekrmte. Množí se totiž případy, kdy lidé programově chystají krmení právě pro divočáky," říká starosta Sokolova Jan Picka.
Divočáci prý nejsou hladoví, jen zmlsaní. Lidé jim podstrojují a nevědomky je tak lákají do centra. Přemnožení divočáků trápí celý region. Karlovarský kraj zareagoval tím, že vypsal odměnu. Tisícovku za kus. Myslivci však musejí mít povolení střílet ve městě.

O krajské dotace na odstřel divokých prasat budou moci města a obce žádat od letošního 1. dubna. Karlovarský kraj proto upozorňuje, že v mezičase by si měly připravit veškeré potřebné dokumenty, které budou k podání žádosti zapotřebí. Ukončení příjmu žádostí je stanoveno na 2. května letošního roku.
V Sokolově to prý v samotném centru zatím nehrozí.

„V žádném případě to neznamená, že by se po zámeckém parku pohybovali myslivci s puškou," konstatuje Picka. Město se však zaměřuje na regulaci těchto zvířat v okolí Sokolova.

„Není asi potřeba připomínat, jak nebezpečné zvíře divoké prase je. Momentálně usilovně pracujeme na tom, aby bylo přemnožení divočáků v okolí města regulováno povoleným odstřelem," dodává starosta.

Lidé by podle něj měli být opatrní například při venčení psů, neměli by je nechávat na volno. Divočák by na zvíře mohl zaútočit. Pokud procházíte v noci kolem parku a uvidíte kance, je dobré zvonit klíči, dupat nebo nahlas mluvit, aby ho hluk vyplašil.