Napečeno máme, uvařenou kávu také. Zábavu pro dlouhé chvíle komisaři největšího volebního okrsku v Sokolově prý nepotřebují – při minulých volbách prý naopak občas nevěděli, kam dřív skočit. Před volební místností číslo dvacet na sídlišti Vítězná ale před 14. hodinou žádné dlouhé fronty nečekaly – sešlo se tu jen několik málo voličů.

„Proč jsme tady tak brzy? Důvod je docela prozaický. Jedeme s manželkou pryč, o víkendu tady vůbec nebudeme. Zrovna jsme se o tom bavili, že takhle brzy jsme ještě nikdy volit nešli. Žádné přehnané nadšení se za tím neskrývá," smál se Miroslav Gajer, jehož hlas přistál na dně volební urny úplně jako první. Od komunálních voleb ale přehnaná očekávání nemá. „Volby jako každé jiné," krčil rameny. Volební komisaři a komisařky ale mají jiný názor. „Podle mě přijde tak minimálně pětatřicet procent lidí. Komunální politika myslím lidi hodně zajímá," řekla místopředsedkyně volební komise Adéla Jelenová. To by v případě 20. volebního okrsku znamenalo, že svůj hlas odevzdá přes 500 lidí. Největší okrsek v Sokolově totiž zahrnuje 1480 voličů. Nicméně účast prvních pár minut po otevření trhání rekordů nijak nenasvědčovala. „Zatím je to trochu zklamání. V minulosti jsme zažili fronty už od 13 hodin, během prvních minut prošlo místností na 80 voličů. Byly hodiny, kdy jsme se tady sotva zastavili. Ale lidé teprve začnou chodit z práce, myslím, že se ještě dočkáme," uvažoval předseda komise Miroslav Vojáček. To je důvod, proč si komisaři a komisařky ani nepřinesli knížky nebo jinou zábavu na dlouhou chvíli. „To tady většinou nemáme. Ale napečené dobroty a uvařenou kávu, to zase jo," usmívala se Jelenová.

Značnou část času zabere komisařům chození za voliči s přenosnou schránou. Volební místnost je sice umístěna přímo v budově pečovatelského domu pro seniory, někteří si však přesto raději volají komisaře domů. „S přenosnou urnou chodíme docela dost, na sídlišti bydlí hodně seniorů. Někdy je navíc problém najít, kde přesně bydlí. Anebo také to, aby vůbec komisi otevřeli – některým totiž volební komisi objednají jejich děti, samotní rodiče jsou ale nedůvěřiví," uzavřela místopředsedkyně Adéla Jelenová.