Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhová spirála se roztáčí. Pomoci mají asistenti

Sokolov – Spolupráce Agentury pro sociální začleňování a města Sokolov se prohloubí. Do ulic chtějí vyslat další dva asistenty. Ti by měli uvést do praxe projekt společnosti Pomoc v nouzi s názvem Učíme se žít spolu a bez dluhů.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Sokolovská radniceFoto: Deník / Cichocki Roman

Spousta lidí totiž neumí nakládat s penězi. Jen na nájemném dluží někteří z nich zhruba 30 milionů korun.

„Během tří let je v plánu nejen oslovit, ale i pracovat se zhruba 400 lidmi, kteří mají v tomto ohledu problémy. Jsou buď v dluhové krizi, nebo mají špatné a nevyhovující bydlení, jsou buď nezaměstnaní, či mají nízkou kvalifikaci. Většina těchto lidí jsou příjemci sociálních dávek,“ říká místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Velmi vysoké částky dluží lidé na nájemném. Zkráceně řečeno, město neplatiče nejprve vyzývá, a pokud nedojde k úhradě, tak předá daný případ právním zástupcům, kteří podají výpověď z bytu.

Agentura pro sociální začleňování udělala průzkum. Pokud nájemník byt neopustí, dochází k soudnímu návrhu na vyklizení bytu. Město je v některých případech ochotné odpustit anebo snížit penále.

„Celkově se dluh na nájemném a službách bez penále a nákladů za vymáhání pohybuje okolo 15 705 461 korun českých, což je z celkového dluhu 30 090 086 Kč téměř polovina. Druhá polovina je složená z penále a nákladů na vymáhání, je tedy otázkou, do jaké míry je daný systém efektivní vzhledem k tomu, že dané pohledávky všeobecně bývá v podobných případech problematické vymáhat,“ říká Filip Jakubec z agentury.

Na jedné straně narůstají za tímto účelem náklady města za vymáhání a na straně druhé se zadlužují lidé, kteří následně upadají do sociálního vyloučení. Anebo to jejich dosavadní ještě více prohlubuje. Podle Jakubce by město v rámci možností mohlo udělit některým jedincům amnestie. Na projekt Sokolov žádá o dotaci.

Autor: Roman Cichocki

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Obal prvních Stínů nad Krušnými horami.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

U garáží boural a odjel, policie nyní hledá svědky nehody

Sokolov – Policisté pátrají po svědcích dopravní nehody, která se stala 14. září v ulici Slavíčkova v Sokolově u řadové garáže.

Naši školáci z 1.B třídy na ZŠ v Březové

Březová - Představujeme vám prvňáky ze ZŠ Březová s jejich třídní učitelkou Hanou Kadlecovou

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení