Lidé často nevědí, jaké podmínky podepisují. Insolvence je pro ně mnohdy jediným řešením. Pro lidi v nouzi znamená insolvence dvě výhody, dluhy nenarůstají a zároveň jim zůstávají finanční prostředky i na běžný chod domácnosti. Nárůst počtu dlužníků vstupujících do insolvence je oproti minulým letům dvojnásobný. Dluhové poradny odbavují i stovky lidí měsíčně v rámci poradenství. O osobní bankrot žádá více rodin.

„Mohu potvrdit, že se na nás obrací stále více rodin, kterým dluhy přerůstají přes hlavu. V rámci dluhového poradenství se na nás obrací i sto lidí za měsíc. Pravdou je, že pomoct všem zájemcům je mnohdy velmi náročné, protože zájem převyšuje mnohdy možnost pomoci. Lidé se na nás obrací nejen v rámci insolvence. Někteří chtějí poradit jen ohledně podepisování smluv. Doporučujeme všem klientům, aby dříve než se v dluzích zamotají, zjišťovali dopředu, co podepisují. Mnohdy za narůstajícím počtem dlužníků nestojí jen jejich nezodpovědnost, ale manýry některých společností," vysvětluje Tomáš Čížek z dluhové poradny. Podle něj by lidé měli dát hlavně pozor na SMS půjčky sjednávané přes internet. Jedná se o půjčky do pěti tisíc korun, lidé se v nich potom točí jako v revolvingových úvěrech. Při úrocích 100 až 130 procent pak mají ale mizivou šanci na úplné splacení úvěru. Mnohdy pak právě nemají ani na základní potřeby včetně nájemného a podobných poplatků.

„Já jsem byla překvapená hlavně tím, že insolvenční rejstřík je dostupný na internetu i pro soukromé osoby. Myslím, že mnohdy ani jedinci, kteří do ní vstoupili, netuší, že jejich dlužný seznam je veřejně přístupný. Viděla jsem tam několik známých a jmenný seznam se prodlužuje," říká obyvatelka z Chodova Jana Křemenová. K. Čurlinová