„Bylo to pro mě překvapení, nenapadlo mě, že to můj tým udělá. Blesklo mi hlavou, že je zabiju, až je uvidím,“ říká s nadsázkou vrchní sestra, která má z ocenění radost. Začínala v ostrovské porodnici jako porodní asistentka, teď už šestým rokem vede tým sokolovské porodnice. „Jsem na svoje holky pyšná. Snažíme se o co nejpřirozenější prostředí pro budoucí maminky, kterým vyhovíme za všech okolností. Pokud je to v našich silách, tak se řídíme výhradně jejich přáním. Vyhovíme a vše je tak, jak si řeknou, pokud to nenarušuje léčebný proces,“ říká.

Radost jí dělají letošní počty porodů. V polovině listopadu se zde narodilo dítě s pořadovým číslem 720, pokud se nestane nic neočekávaného, tak tu letos přivedou na svět 800 dětí. „Je to číslo, které nepamatuji,“ konstatuje vrchní sestra. Pro srovnání, ještě v roce 2014 to bylo 470 dětí. Důvodů nárůstu je hned několik, tím hlavním je ale výborná pověst sokolovské porodnice, která je podpořená generální rekonstrukcí z roku 2017, která stála více než 16 milionů korun. Díky tomu sem jezdí i rodičky ze vzdálenějších okresů.

Změnily se i roky zažité praktiky. Před lety rodičky nesměly chodit, musely stále ležet, žádné návštěvy. „Dnes se vracíme k přirozenému stavu a snažíme se maminkám ve všech směrech vyhovět, a to hlavně v individuální rovině. Důležité je, aby si ženy svůj den užily a prožily ho se svým doprovodem co možná nejlépe a cítily se v bezpečí,“ říká Pšeničková. Po dvaceti letech se na porody dívá jinak. Shrnuje to jedním slovem, přirozeno.

„Ve škole nás neučili, jak můžeme rodičkám pomoci lidsky, přirozeným způsobem. Pořád nás jen připravovali na krizové okamžiky, na to, co hrozného se může stát. Ostatní mi dala až praxe a služebně starší kolegyně, různé konference a semináře. A samozřejmě i moje vlastní mateřství,“ uvádí žena, které kdysi výchovná poradkyně zdravotní školu nedoporučila. Vystudovala ji tedy až po maturitě na jiné škole.