„Přátelské setkání harmonikářů a heligonkářů, které je v celém regionu jedinečné, se letos uskuteční již podvanácté. Jako každý rok je akce naplánována na první březnovou sobotu, tentokrát datum vychází na 4. března od 17 hodin," potvrdil vedoucí kulturního domu a multifunkčního centra Michal Bedeč.

S nápadem založit akci, která se dnes řadí mezi tradiční stálice v Karlovarském kraji, přišli v roce 2006 známí hudebníci, manželé Homolkovi. Spolu se starostou města Březová Miroslavem Boudou, který jim vyšel vstříc, stáli u vzniku tohoto setkání harmonikářů z nejbližšího okolí, zpočátku zamýšleného jako menší událost pohodového, až rodinného rázu.

„Tato charakteristika už však dávno neplatí, jelikož se akce rok od roku stávala známější a oblíbenější a za poslední roky se mezi účinkujícími objevují například i hosté z plzeňského regionu či z jižních Čech," konstatuje Bedeč.

Loňský, jedenáctý ročník setkání se nesl v duchu úmrtí spoluzakladatelky Olgy Homolkové, která podlehla nemoci ve svých nedožitých šedesáti letech. Celý loňský ročník byl právem věnován její památce. Olgu všichni znali jako zpěvačku kapel Březovská desítka a Vesnická čtyřka. Byla také moderátorkou rozhlasových pořadů a autorkou mnoha textů k velmi populárním písničkám.

Stejně jako vloni se přítomným divákům představí celá řada amatérských i profesionálních harmonikářů všech generací. Chybět nebudou oblíbení Plzeňští heligonkáři, Ondřej Římek ze Staňkova či již tradiční účinkující děda a vnuk Ježkovi ze Slaného. Ti hrají téměř po celé republice a známí jsou i v sousedním Německu a Rakousku. Návštěvníkům se představí také nejmladší účastnice, patnáctiletá nevidomá harmonikářka Nikolka Bukóciová z Lokte, a řada dalších hostů. Během večera zahraje k tanci a poslechu i Vesnická čtyřka se samotným spoluzakladatelem akce Jiřím Homolkou.

„O vstupenky je každoročně velký zájem, proto by si měli zájemci pospíšit s jejich koupí. Předprodej probíhá v Infocentru MěÚ Březová a cena vstupenky činí, stejně jako vloni, 70 korun," dodal Bedeč. Na vystoupení vidí jako zajímavost i to, že lidé oceňují účinkující nejen potleskem, ale i zpěvem a tancem.

„Se setkáním harmonikářů přišli manželé Homolkovi a já jsem se toho velice rád chytil. Velká deviza těchto vystoupení je, že zde vystupují ryzí amatéři až po profesionály. Hlavně jde o příjemné, až rodinné, pohodové setkání," říká starosta Březové Miroslav Bouda.