Stav karlovarské Hvězdárny Františka Krejčího není ideální. Svědčí o tom i aktuální žádost o pomoc města, které je vlastníkem, protože do objektu zase zatéká. „Opětovně zatéká stropem v hlavním sále hvězdárny,“ informoval náměstek primátorky Josef Kopfstein (Karlovaráci).

Střecha se přitom opravovala naposledy vloni. „Nejde ale o žádné reklamace prací provedených před časem. Střecha se na hvězdárně opravuje každý rok. Bohužel se to jen flekuje, nejde o žádnou generální rekonstrukci,“ upřesnil náměstek primátorky Petr Bursík (ODS).

Že je hvězdárna v žalostném stavu, si je vedení města vědomo. K dispozici má přitom už dlouhé roky studii na její rekonstrukci. Nejde ale o finální projektovou dokumentaci.

„Chceme v této studii pokračovat. Nejdříve se ale musíme sejít se zástupci hvězdárny. Musíme si říci, jaký má být skutečný rozsah rekonstrukce na základě jejich požadavků,“ poznamenal náměstek Bursík.

Předpokládané náklady na přestavbu se pohybují kolem sta milionů korun, které ale město nemá.

Jak už před časem zdůraznil ředitel hvězdárny Miroslav Spurný, zařízení nepotřebuje nic megalomanského. „Ideální by bylo zachovat původní budovu a stavět kolem ní,“ konstatoval Spurný.