V rámci této výměny dojde také k výměně některých trámů v krovech. Jsou totiž napadené dřevokazným hmyzem a houbou. Práce by neměly ohrozit ani omezit turistický ruch na hradě, který každým rokem navštíví přes 100 tisíc lidí. Práce proběhnou ve dvou etapách a celkové náklady činí 39 milionů korun.

"Se zhotovitelem jsme před podpisem smlouvy, v březnu by měla začít realizace. Celá rekonstrukce bude probíhat v průběhu turistické sezony s tím, že se zhotovitel zavázal zajistit bezpečí návštěvníků. S náklady na opravu pomůže dotace ve výši 27,5 milionu korun. Na střeše bude nově červená pálená taška. Je to tak jak dokládal Národně památkový ústav z hlediska archeologického průzkumu. Jednak zde tato střecha v minulosti byla a jednak se posuzovalo hledisko užitných vlastností, funkčnosti, bezpečnosti či údržby," řekl starosta Lokte Zdeněk Bednář s tím, že další věci se mohou objevit po samotném odkrytí střechy.

Zdroj: Roman Cichocki

"Přesto by tato částka měla být maximální a bude se postupovat velmi detailně podle skutečně provedené práce," ujistil starosta, který odpověděl také na otázku, která se týkala odpůrců této akce.

Teplofikace v Chodově
Chodováci doufají v teplo bez výpadků a volají po silovém řešení

"Víme o tom, měli podávat trestní oznámení, ale do dnešního dne jsme od policie nedostali vyjádření jak s trestním oznámením naložili. Mělo jít o údajný problém s dotacemi, nic takového nebylo. My se domníváme, že vše proběhlo v pořádku. Vše je doložené stavebním povolením, rozhodnutím Národního památkového ústavu i odboru památkové péče v Sokolově, takže z našeho pohledu je vše v pořádku," řekl na konci ledna tohoto roku Bednář.

Opravena bude nejhorší část hradu kde nejvíce zatéká. Po opravě je v plánu další akce jíž je Kulturní kreativní centrum na hradě za zhruba 40 milionů korun. "Toto centrum by se mělo otevřít ke konci roku 2025. V současné době se projektuje a v polovině tohoto roku, po dokončení projektu, by se mělo soutěžit a realizovat. Centrum bude přístupné všem a zaměří se na řemesla Loketska. Mezi ně patří například modrotisk, který není tolik známý a byl zde. Chybět nebudou ani perníkové formy, loketský šperk, porcelán a textilie. Návštěvníci si budou moci řemesla vyzkoušet a výrobky odnést domů," nastínila plány ředitelka loketské hradu Jan Těžká.