Oprava hlavního vstupu do Městského domu kultury v Sokolově se zřejmě prodraží. Původně si město myslelo, že do akce investuje pět milionů korun a z přihlášených firem se vybere ta nejlevnější. Za těchto podmínek se však nepřihlásila žádná firma. Výběrové řízení se tak vypíše znovu, tentokráte je připraveno 7,5 milionu korun bez DPH. Jde o projektové náklady.

Opravovat se totiž bude celý blok vstupu jako celek. Kromě obrovského schodiště to bude i čelní vstup do domu a balkon nad ním. „Schodiště bude z přírodního materiálu a na balkoně se bude řešit odvodnění," naznačil vedoucí odboru správy majetku sokolovské radnice Pavel Beran. Sokolov řešil i jinou variantu. Šlo o to, zda přihodí další miliony a vypíše nové výběrové řízení jen na výše zmíněnou vstupní část, či zkusí požádat o dotaci. V tom případě by přibyl i tolik žádaný výtah a bezbariérový přístup.

„Jednou z možností je, že bychom navýšili maximální cenu zakázky. Druhá možnost je, že bychom počkali, jestli bude na podzim ještě vypsaná výzva z Regionálního operačního programu Severozápad, a pak bychom se do ní přihlásili a projekt doplnili o výtah," upřesnil starosta Sokolova Zdeněk Berka. Sedm milionů by pak město použilo na spolufinancování zakázky, která by byla za 30 až 40 milionů korun.

„V ROP Severozápad zbyly nějaké finance, tak jsme to chtěli zkusit," potvrdil ředitel MDK Jan Picka. Město však narazilo na několik problémů. MDK neboli Hornický dům je za prvé kulturní památkou a za druhé se v něm koná nespočet kulturních akcí, na kterých se vybírá vstupné. V tom případě se při čerpání dotací mluví o takzvané nedovolené podpoře a finanční spoluúčast Sokolova by byla mnohonásobně větší, než je tomu u ostatních projektů.

Pro některé občany je tak kulturní stánek stále nedostupný. „V městském domě kultury jsem nebyla několik let. Chodím s pomocí dvou francouzských holí a schody do MDK mě schvátí natolik, že mě chuť na kulturu přejde na hodně dlouho," říká jedna ze sokolovských seniorek. Rekonstrukci by podle svých slov uvítala nejen ona, ale i mnoho dalších. „Jsme dříve narození a překonávat schody je pro nás velký problém. Své o tom jistě vědí i vozíčkáři," dodala.

Město chtělo v minulosti čerpat peníze i z takzvaných Norských fondů a postavit za ně výtahy z boční strany objektu. Narazilo však na několik komplikací, a tak raději od nápadu čerpat z těchto fondů ustoupilo. Zůstal tak projekt za 600 tisíc, který se podle vedení města může v budoucnu hodit. „Museli bychom sehnat partnera z Norska a budova má též památkovou ochranu. Projekt se však neztratí," slíbil starosta Sokolova Zdeněk Berka.

Městský dům kultury už prošel například nákladnou rekonstrukcí vnější fasády. Uvnitř se postupně každý rok investuje do jedné z několika místností či sálů. Jednou z posledních byla rekonstrukce dvou tanečních zkušeben za zhruba milion korun.

„Zapotřebí byla nová elektroinstalace včetně svítidel, která budou zapuštěná do stropu, podlahy, zrcadla na stěnách a článkové radiátory budou vyměněny za deskové," upřesnil Picka.