Dvaapadesátiletý Radek z Karlových Varů celý život pracoval na velmi zodpovědné vedoucí pozici. Stres zažíval každý den. Rodinné štěstí nakonec nalezl u své druhé manželky Jiřiny. Obrovské vypětí se podepsalo na jeho psychickém i fyzickém zdraví, zejména po traumatickém a tragickém požáru, při kterém zemřel soused a Radek přišel o veškeré vybavení ve svém nově zrekonstruovaném bytě. A aby toho nebylo málo, matka prodělala vážné neurologické onemocnění. Vše skončilo tím, že se před dvěma lety úplně zhroutil a skončil na psychiatrickém oddělení Nemocnice Ostrov, které je jediné v Karlovarském kraji. „Něco se zlomilo, neunesl jsem další zátěže a zhroutil se. K tomu se projevilo trauma z dětství. Nevěděl jsem, co se se mnou děje, panika, hrůza, neměl jsem sílu a byl přesvědčený, že umřu,“ vzpomíná.

Potřeboval odbornou zdravotnickou pomoc a všude ho odmítali. Nevěděl, co dělat. „Už jsem přemýšlel nad koncem,“ přiznává. Nakonec našel záchranu v ostrovské nemocnici. Z ambulance byl přijat na lůžkové oddělení. Po šestitýdenní hospitalizaci na psychoterapeutickém oddělení odešel domů a od té doby navštěvuje pravidelně program psychoterapeutický denní stacionář.

„Psychoterapie mi neskutečně pomohla. Konečně jsem věděl, co mi je a jak se budu léčit. I když můj stav bývá pořád někdy horší a někdy lepší,“ říká. „Už ale nikdy není kritický,“ doplňuje jeho partnerka Jiřina. V uplynulých dnech navštívila se svým manželem edukační setkání, které se konalo v psychiatrickém stacionáři ostrovské nemocnice, který zde funguje již více než tři roky.

Navíc se zde dozvěděla, že Jana Olachová, která stacionář vede, chce ve společných psychoterapeutických setkáních pro příbuzné a blízké pacientů nadále pokračovat. Příbuzní by se měli scházet každý měsíc a vytvořit tzv. uživatelskou skupinu, vše v rámci destigmatizačních aktivit stacionáře.

„Velice to vítám. Často si říkám, jestli manželovi svým chováním neubližuji. Ráda se setkám s příbuznými ostatních nemocných a poradím se s nimi, vyměníme si zkušenosti,“ uvádí Jiřina.

Součástí aktuálního celodenního setkání byla také přednáška o depresi, kterou provázela psychiatrička Darja Trejtnarová. Pacienti i jejich blízcí se mohli dotazovat na cokoli týkající se zejména užívání léků a jejich pozitivního přínosu při léčbě deprese. Účastníci setkání zažili také arteterapii. Pacienti i jejich příbuzní vytvořili obrázky, kde se vždy každý zvlášť tematicky zaměřuje na nemoc z jiného úhlu pohledu.

„Já a moje nemoc a ty a tvoje nemoc. Dost často se objevovala přání a očekávání, jak by chtěli nemocného vidět. Tímto postojem je často nevědomě vytvářen tlak na nemocného, aby se rychle uzdravil,“ uvedla Jana Olachová.

„Jedná se o edukativní a preventivní akci. Zhruba za měsíc bychom chtěli v rámci destigmatizace uspořádat další setkání pro příbuzné. Podle preferencí našich klientů se tematicky zaměříme na bipolární poruchu,“ doplnila psychoterapeutka, která se psychoterapií zabývá více než 13 let.

Hlavním přínosem takových setkání je podle Jany Olachové to, že pacienti a hlavně příbuzní najdou inspiraci pro řešení problémů, o kterých si myslí, že trápí pouze je.