Stále více matek spěchá do práce. V cestě jim však stojí jeden problém a tím je školka. Matky, většinou dvouletých dětí, volaly poslední dva až tři roky po zřízení mateřinky v Sokolově. Od září tohoto roku se konečně dočkaly. Zájem byl obrovský a předčil očekávání.

„Končící mateřská dovolená tak může být problém pro matky, které mají dítě mladší tří let. Potřebují ho umístit do mateřské školy, protože nastupují v zaměstnání na plný úvazek. Zatím jsem nenašla v Sokolově školku přijímající dvouleté děti,"postěžovala si jedna z matek starostovi. Podle ní jsou školky povinny přijmout určitý počet dvouletých dětí, pokud matkám končí mateřská dovolená.

Starosta Sokolova Zdeněk Berka přiznal, že to není jen problém Sokolova, ale celé ČR. „Na náš stát tlačí Evropská unie. Ve školkách by prý mělo 35 procent dětí do dvou let. U nás jich je pouze 8 až 10 procent," řekl Berka. Na četné žádosti matek Sokolov po několika letech zareagoval a od září otevřel všech sedm mateřských škol i dvouletým dětem.

A do školek nastoupilo úctyhodných 78 dvouletých dětí. Podmínkou je určitá samostatnost, dítě nesmí být závislé na plenkách a přednost mají Sokolovští. Město zainvestovalo do budov a vybavení přes 1,5 milionu korun.

„Nakoupili jsme jiné hračky a učební pomůcky pro menší děti. Ty stály přes 200 tisíc korun. Zbytek jsou stavební úpravy," řekl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Všechny školky dostaly jiné protipožární dveře, u K.H.Borovského byl například vybudován nový nouzový východ. V ulici Pionýrů se rekonstruoval bývalý školníkův byt, právě na oddělení pro dvouleté děti.