Obec Těšovice leží v blízkosti sokolovského sídliště Michal a stala se velmi oblíbenou destinací pro černé skládky. Zatím poslední účet zní: 50 tisíc korun za odvoz sedmi velkoobjemových kontejnerů. Mezi různými druhy nábytku se válelo i zhruba 300 pneumatik a 40 billboardů se senátorem Berkou. Černé skládky však nejsou ještě zlikvidovány. V obci je řada těžce přístupných strží, kde se válí další odpad.

„Gauče, sedačky, lednice, pneumatiky, sololitové desky se senátorem Berkou jak za garážemi, tak v potoce. To jsem vyjmenoval jen ten největší bordel, který nám sem vozí lidé ze sousedního Sokolova," říká starosta Těšovic Jiří Halberštát. Sotva odjel poslední kontejner, objevila se další skládka. Tentokráte u řeky, kde je houpací most. Dotyčný měl však smůlu. Jeden z občanů ho vyfotil a starosta nahlásil věc policii. Ta měla díky registrační značce auta jednoduchý úkol.

„Já jsem si zde odpad z Německa pouze uložil s tím, že ho zítra zase naložím a odvezu. Neměl jsem ho kde složit," hájil se na místě černé skládky občan ze sousedního Sokolova. Starostovi je podle jeho slov jasné, že kdyby neměli důkaz, už dotyčného nevidí. Věc chce s přestupcem i policií nadále řešit. Na pomoc si bere též fotopasti, umístěné na kritických místech. Ta jsou kolem 350 garáží sokolovských občanů. Leží však na katastrálním území Těšovic, a proto musí obec za likvidaci odpadu platit Sokolovským technickým službám. Vedení Sokolova se již v minulosti odmítlo podílet na financování úklidu v jiné obci.

„Skládka je v katastrálním území Těšovic. Město Sokolov se samo neustále potýká se stejnými problémy na svém území, kdy likvidace takzvaných černých skládek odčerpává nemalé finanční prostředky z rozpočtu města. Bez ohledu na skutečnost, zda skládky vytvořili Sokolováci, nebo občané jiných obcí," odpověděl tehdy bývalý starosta a nynější zastupitel Sokolova a senátor v jedné osobě Zdeněk Berka. A právě jeho billboardy se objevily na černé skládce též. Jsou z kampaně ČSSD do Senátu.

„Původně s tím strana nechtěla nic mít. Tvrdili mi, že jim žádný billboard nechybí. Já jich tu měl na 40 kusů a s fotkou senátora Berky, to se těžko zapírá," potvrdil Halberštát. A měl zřejmě pravdu. Podle jeho slov totiž poté přispěchal s omluvou sociální demokrat ze Sokolova Lukáš Červený s tím, že to má na svědomí jeho syn.

„Podílel jsem se tehdy na kampani pana Berky do Senátu. Poté skončily billboardy v mé garáži. Tu si půjčili mládežníci a pár desek ze sololitu s plakáty poničili. Namísto toho, aby je odvezli do sběrného dvora, vyhodili je na černou skládku. Byl jsem za panem Halberštátem osobně s omluvou a nabídkou úklidu zmíněných několika billboardů. To však pan starosta odmítl," řekl Lukáš Červený ze sokolovské pobočky strany sociálních demokratů.


Na území Těšovic, které mají 200 obyvatel, je podle starosty 350 garáží. Majitel každé z nich platí obci ročně daň z nemovitosti 350 korun. „To je nově. Předchozích dvaadvacet let platili stokorunu," dodal Halberštát.