Dobrovolní hasiči z Kraslic uspěli v letošním ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku 2014. Ze slavnostního vyhlášení v Brně si odvezli druhé místo v kategorii dobrovolných hasičů z jihu a západu Čech.

Ocenění si ´dobráci´ z Kraslic zasloužili za zásah při vážné dopravní nehodě v takzvané zatáčce smrti u Kraslic a také například za práci s dětmi.

Zmiňovaná nehoda se stala začátkem července na rizikové silnici za Kraslicemi. Dodávka se tam srazila s protijedoucím autem. Jedna žena zůstala zaklíněná v autě. Ještě hůř na tom byl řidič dodávky, který zůstal ležet přímo pod ní. Dobrovolní hasiči tam přitom asistovali profesionální jednotce z Kraslic. „Muž nebyl připoutaný a po nárazu vyletěl z okna u spolujezdce. S autem vyletěl ze silnice a dodávka se na něj svalila. Měl štěstí, že zem byla podmáčená, jinak by byl zřejmě na místě mrtvý," vzpomíná na nehodu velitel kraslických dobrovolných hasičů Martin Rosocha. Dobrovolný hasič Pavel Andrysík byl u toho, když hasiči museli auto pomocí vzpěr opatrně nadzvednout a zraněného vyprostit. „Byl to náročný zásah, ale společnými silami jsme ho zvládli a připravili zraněného pro transport vrtulníkem do nemocnice," řekl.

Díky druhému místu si dobrovolní hasiči odvezli ze slavnostního vyhlášení šek na 35 tisíc korun a také novou radiostanici do zásahového vozu. Peníze by chtěl velitel Rosocha použít na letní tábor pro děti. První se uskutečnil letos v létě a sklidil nebývalý úspěch. Dobrovolní hasiči připravili pro děti z Kraslic, Sokolova a německého Klingenthalu tábor plný hasičských soutěží, her a další zábavy v krušnohorské přírodě na Nancy. „Po dohodě s městem bych chtěl tyto peníze směrovat právě do mládeže a připravit další letní tábor," potvrdil Rosocha. Těší ho, že Kraslice o sobě daly v anketě vědět. „Kromě účasti na zásahu byla zohledněna právě i práce s mládeží. Máme vlastní hasičský kroužek, o který je mezi dětmi stále větší zájem. Už na konci příštího roku budeme mít k dispozici nové prostory a tam najdou nové zázemí právě i mladí hasiči," doplnil Rosocha.

První místo v této kategorii vyhrál Zbiroh, třetí skončil Zvíkovec a na čtvrtém místě hasiči z Oloví.