Výtěžek 58 802 použije organizace Dolmen, která akci pořádala společně s Centrálkou, na nákup pomůcek pro své klienty s handicapem. A skvělou zprávou je určitě i to, že díky projektu Nadace Divoké husy se část výtěžku ještě znásobí.

“Peníze, které se vydělají, půjdou na komunikační iPady pro tři klienty chráněného bydlení společnosti Dolmen. Konkrétně pro Věrku, Martina a Herberta. Dva z nich jsou neslyšící a jeden má vadu řeči,” upřesnila v průběhu akce Gabriela Vrabcová, metodik kvality poskytované péče společnosti Dolmen. Protože konečný výtěžek nakonec předčil očekávání, je pravděpodobné, že iPadů zakoupí společnost víc, i pro další klienty, kteří je potřebují. “Ještě se o tom poradíme,” poznamenala Vrabcová. Speciální komunikační programy jsou intuitivní, klienti už měli možnost si je vyzkoušet a vyhovovaly jim. Instalovat je lze pouze v iPadech. Společnost Dolmen se navíc zapojila do projektu Nadace Divoké husy a byla vybrána. Nadace tak akci podpoří tím, že část výtěžku 58 802 korun znásobí.

Fotografie z hradního archivu ukazují stav po ničivých úmyslných požárech i to, jak Bedřich Loos se stovkami dobrovolníků vrací hrad do života.
Je to Srdcař. Své srdce dal Bedřich Loos Hartenbergu

Jarní jarmark radosti se na Centrálce konal poprvé. Nápad pochází z Chebu, kde se podobné jarmarky konají už od roku 2010 na Vyšší odborné škole. “Původně jsme je pořádali dvakrát ročně, nyní v době adventní. Mám zkušenost, že je dobře, když jde o akci na konkrétního člověka nebo příběh, lidí přijde víc,” podělila se o svou zkušenost organizátorka chebských jarmarků Lucie Poláková. Z toho sokolovského byla doslova nadšená. “Vždycky jsem tušila, že na základní škole to bude ještě lepší, ale tohle jsem si nepředstavila ani ve snu. Ožila tím celá škola. Absolutně jsem nadšená,” komentovala jarmark na Centrálce. A spokojená byla i ředitelka školy Petra Šišková. “Jsou samé pozitivní reakce. Sbírali jsme ohlasy do kroniky, měli jsme i zeď, kde se lidé mohli vyjádřit. Byli nadšení. Chodili po škole a říkali, že nevědí, kam dřív,” uvedla radostně.

Jarmark nabídl rozličné zboží od dospělých prodejců i dětí. Připraveny byly různé workshopy. Školáci ukázali pokusy z fyziky i z chemie. Jiní se zapojili organizačně, nasměrovali návštěvníky, přivítali je. Děti zazpívaly, zatancovaly, připravily si svá vystoupení. Naprostá většina byli právě dobrovolníci z řad žáků školy. Ti si mohli vybrat, jak přiloží ruku k dílu a jak pomůžou. Vybrat to, co dělají rádi, co jim sedí a co umí. “Mám už zkušenosti, pomáhal jsem tátovi, proto jsem si to vybral. A mám tu skvělé pomocníky,” řekl osmák Marek Kříž, který po celý den s dalšími spolužáky připravoval návštěvníkům výborné palačinky. A šlo mu to pěkně od ruky. “Je hodně důležité s dobrovolnickou pomocí začínat už u dětí,” je přesvědčená Gabriela Vrabcová. “Děti tady zjistí, že něco umí, můžou to předat dál, naučit to ostatní. Vyberou spoustu peněz pro lidi, kteří to potřebují, a pomůžou jen tím, že někde celý den byly. To je způsob, jak vést nejen děti, ale celou společnost k nějaké společenské odpovědnosti, k tomu, že dobrovolnictví opravdu mění svět, ” doplnila ji Lucie Poláková.

V knihovně zahrají a zazpívají i Lucka Šreinová a Víťa Adamec.
Tip Deníku: Muzikantská noc rozezní hospůdky, restaurace i knihovnu