Řidiči nevěřícně kroutili hlavou. Jakoby se z ničeho nic ocitli v jiném světě a za chvíli z něj zase vyjeli. Důvod je prostý. Jde o takzvaný průmyslový sníh, za který může několik faktorů, které když se sejdou naráz, vznikne tento jev. Konkrétně jde teplotu, inverzní ráz počasí a nedaleko stojící kombinát ve Vřesové, z jehož chladících věží stoupá do ovzduší pára.

„Mlha se drží do určité výše a pára z Vřesové šla směrem na Dolní Nivy a Boučí. Zde takzvaně narazila a vysněžila se. Podobný jev byl v těchto dnech i v okolí Dukovan,“ říká pozorovatel počasí Rudolf Kovařík ze Šindelové. Překvapeni byli řidiči. „Jezdím každé ráno z Kraslic do Karlových Varů. Všude je vidět tráva a zelené smrky v lese a najednou jakoby jste se ocitli někde na zasněžených horách,“ říká Pavel Holan.

Průmyslové sněžení se nejčastěji vyskytuje v nočních hodinách a nejintenzivnější je před východem slunce. Vzniká v nízké oblačnosti, která se tvoří při inverzích v nižších polohách Na horách je slunečno a teplo, zatímco v nížinách je zataženo a chladno.

Výroba adventního věnce s Martinou Raiserovou.
Lidé se vrací k výrobě adventních věnců. Udělejte si vlastní podle videonávodu