Redakce Sokolovského deníku udělala menší průzkum mezi podnikateli a ptala se jich, co by regionu mohlo pomoci, až zde skončí dolová činnost. Mnoho z nich se ale otevřeně vyjádřit nechtělo. I tak někteří přišli se zajímavými postřehy.

Například podle Radka Hejny se prý většina malých podnikatelů nevázaných na těžařskou firmu o nezaměstnané vůbec nezajímá. „Může jim to být fuk, pokud nejsou nějak závislí na Sokolovské uhelné,“ říká. Dále je toho názoru, že by se mělo investovat nejen do rekreace, ale i do dalších aktivit. „To ostatně podle mne Sokolovská uhelná již dělá,“ upozorňuje. Současně dodává, že v okrese zůstane potřebná infrastruktura – cesty, výrobní haly, která se může využít k další výrobě.

„Nemohou se všichni jenom rekreovat, až nebude možnost těžit uhlí. Nezaměstnaní se musí také něčím živit,“ říká podnikatel Hejna. Myslí si, že by se firmy měly zaměřit zejména na konstrukci strojů, které by později vyráběly jemné a přesné výrobky. „Současně je třeba dělat servis těchto strojů. Je důležité nevyrábět jen přímo spotřební zboží, ale i strojní vybavení. Vzhledem k tomu, že máme vzdělané lidi, se můžeme soustředit na jemnou mechaniku,“ tvrdí Hejna. Mimo to jsou zde podle něj i další suroviny, které je možné těžit. „Rekultivace je krásná věc, ale neměli bychom se zaměřovat jen jedním směrem,“ dodává.
„Nemůžeme udělat nic. Leda že bychom zvětšili pracovní úřad, zvětšili sociální úřad a modlili se, aby bylo dost chleba,“ prohlásil další z podnikatelů ze Sokolova, který si ale nepřál být jmenován.

Zaznívají však i názory, že je potřeba čekat na kroky, které v budoucnu Sokolovská uhelná udělá. „Pokud se rozhodne zatopit další lom, může být ze Sokolovska hezká rekreační oblast. Ale my neuděláme nic, hlavním hybatelem je těžební společnost. Malí podnikatelé na to nemají ani dostatek peněz,“ sdělil další z dotázaných.

Při hledání budoucích perspektiv se prý mohou některé komplikace stát výchozím bodem k následnému rozvoji. Z důlní vody může být generována geotermální energie, výsypky mohou být využity pro pěstování biomasy, vysloužilá technika se může stát živoucími monumenty a tradice těžby může být přetvořena na turistickou atrakci. „To samo však deset tisíc nových pracovních míst nevytvoří. Nově formovaná krajina spíše poskytuje příležitost pro vytváření specifických podmínek pro vznik a rozvoj nejrůznějších podnikatelských aktivit,“ uvedl předseda mikroregionu Sokolov – východ Ivan Stefan. (mih, ady)