Jsou to tři panelové domy v sociálně vyloučených lokalitách. Jedna z demolic čeká panelový dům v ulici Svatopluka Čecha. Dříve byl velmi oblíben mezi bezdomovci. Ti odsud zmizeli, když nechalo město zazdít vchody i okna. „Budovy půjdou k zemi a místo nich vybudujeme parkoviště, které tady chybí. Sloužit by mělo i návštěvníkům okresní správy sociálního zabezpečení, která tady sídlí,“ konstatoval místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Další část panelového domu zmizí v Hornické ulici. Je to snížená část směrem k autobusové zastávce na ulici Sokolovská. Tam si zase lidé oblíbili nechávat v prázdných vchodech a bytech odpadky, dům tak zevnitř připomíná spíše skládku. I místo něj má vzniknout parkoviště.

Do třetice město nechá strhnout panelový dům naproti kinu Alfa. Půjde k zemi celý a nové parkování jistě ocení návštěvníci kinokavárny Alfa.

Všechny tyto nemovitosti odkoupí město od Sokolovské uhelné.

Zhruba 200 bytů v panelových domech nad kinem Alfa a v ulici U Divadla prodalo město původně liberecké firmě Alexandra Kendika v roce 2001 za deset milionů korun. Ten do nich nastěhoval převážně romskou komunitu, která mu dlužila vysoké částky na nájmech. Část domů liberecký podnikatel zrekonstruoval. Pak se ale kvůli zdravotním problémům odmlčel a v dalších opravách zdevastovaných domů již nepokračoval.

Město se proto pokusilo domy koupit zpět. Dohoda ale vždy ztroskotala kvůli výši kupní ceny. Jejich majitelé je radnici nabízeli za 36a následně za 34 milionů korun. Sokolovská uhelná za ně údajně zaplatila 30 milionů. „My jsme se o domy zajímali čtyři roky. Chtěli jsme v budoucnu ovlivnit to, aby se nedostaly do rukou spekulantů obchodu s chudobou. Jsme jako město rádi, že je koupila Sokolovská uhelná, se kterou dáme dohromady pracovní tým. Řekneme si, které byty bude chtít město, a najdeme využití celé lokality,“ řekl místostarosta Sokolova Jan Picka.

„Ze strany naší společnosti jde především o pomoc městu Sokolov. Ve dvou se takové věci řeší vždy snáz,“ uvedl za Sokolovskou uhelnou František Štěpánek.

Podle něho to v tuto chvíli bylo operativnější řešení, než kdyby nákup měla realizovat přímo radnice. S městem teď společně hledají nějaké komplexní řešení celé lokality.